Англия доживя своето сладко отмъщение, Мюлер прекърши Бундестима

Англия доживя своето сладко отмъщение, Мюлер прекърши Бундестима Снимка: Getty Images

Англия удари Германия с 2:0 във футболната класика на осминафиналите на Евро 2020 и хвърли в екстаз близо 45 000 зрители на "Уембли" в Лондон.

Отборът на Гарет Саутгейт надделя над съперника в оспорван и предпазлив двубой, който беше съвсем равностоен до 75-ата минута, но голове на Рахийм Стърлинг и Хари Кейн пратиха англичаните напред.

Първата част премина при поделено надмощие, като в началните минути по-добри бяха германците.

После Англия се радваше на силен период и се наложи Мануел Нойер да спасява удар на Стърлинг.

Германия отговори с отлично положение пред Тимо Вернер, който се измъкна очи в очи срещу Пикфорд, но направи един от типичните си пропуски и вратарят спаси.

Точно в края на полувремето "Уембли" беше готов да изригне, когато след пробив на Стърлинг една отскочила топка стигна до Кейн, но Хумелс я изби от краката му в последния момент.

През втората част Бундестимът отново установи превес и Кай Хаверц отправи много опасен удар от границата на пеналта, който Пикфорд акробатично изби.

После темпото спадна и двата отбора ставаха все по-предпазливи. Но точно когато на терена беше настъпило тотално затишие, Англия поведе.

Рахийм Стърлинг започна отлична атака, която продължи към Люк Шоу отляво. Шоу центрира по земя и Стърлинг засече отблизо за 1:0.

Пет минути по-късно дойде големият шанс за Германия.

След грешка на Стърлинг в средата на терена, Томас Мюлер остана напълно сам срещу Пикфорд, но не уцели вратата. Това беше и ситуацията, която прекърши немците.

В 86-ата минута при контраатака резервата Грийлиш центрира отляво и капитанът Хари Кейн с глава откри головата си сметка на първенството - 2:0 и Англия е на четвъртфинал!

Така домакините в днешния двубой отмъстиха на съперника си за поредицата загуби в елиминациите на големи първенства, а Саутгейт взе личен реванш 25 години след пропуска си от бялата точка срещу Германия на Евро 1996.

"Трите лъва" не бяха побеждавали този противник в елиминационна фаза на голям турнир още от триумфа на Мондиал 1966.

Англия се намираше и в серия от седем мача без победа на "Уембли" срещу Германия.

Следващият съперник на островяните ще бъде Швеция или Украйна, а тимът на Саутгейт все още не е допуснал гол на този шампионат.