Дания успя в името на Ериксен! Мач за историята прати "червения динамит" в следващата фаза Снимка: Getty Images

Дания направи подвиг в последния си мач от групата на Евро 2020 и с разгром с 4:1 над Русия се класира за следващата фаза на шампионата.

Датчаните бяха с две загуби в първите два мача и бяха в много сложна ситуация в психологически план след случилото се със звездата им Кристиан Ериксен в първия мач срещу Финландия, но в последния момент от груповата фаза избухнаха.

Големият мач срещу руснаците и загубата на Финландия с 0:2 от Белгия по същото време означава, че Дания се класира на второ място в групата с 3 т. и по-добра голова разлика от руснаците и финландците.

На "Паркен" пред своите фенове Дания се нуждаеше от задължителна победа и в 38-ата минута Микел Дамсгор откри резултата с прекрасен удар.

В 59-ата Юсуф Поулсен се възползва от лошо връщане на Роман Зобнин към вратаря, за да направи 2:0.

Надеждата за Русия се върна 20 минути преди края, когато Артьом Дзюба вкара от дузпа, но последните минути на домакините бяха много силни.

В 79-ата минута Андреас Кристенсен вкара един от головете на шампионата със страхотен снаряд, а три минути по-късно руснаците съвсем се сринаха и Йоаким Меле фиксира крайния резултат.

По същото време Финландия се надяваше на точка срещу фаворита в групата Белгия, за да продължи напред, но не я постигна.

Резултатът беше 0:0 до 74-ата минута, когато вратарят Храдецки си вкара нещастен автогол след удар на Томас Вермален в гредата.

Малко по-късно Ромелу Лукаку се пребори, след като получи с гръб към вратата, и гарантира успеха на Белгия.

В крайното класиране на група B белгийците събраха пълен актив от 9 т., Дания остана втора с 3, Финландия също е с 3 на трето място, но едва ли ще попадне сред най-добрите трети отбори, които отиват на осминафиналите.

С най-лошата голова разлика от -5 Русия е последна и отпада от шампионата.

На осминафинала Дания ще играе срещу Уелс.