Драмата на дузпите прати Италия на финал, Мората спаси и провали Испания

Драмата на дузпите прати Италия на финал, Мората спаси и провали Испания Снимка: Getty Images

Италия е на финал на Европейското първенство!

"Скуадра адзура" спечели след изпълнение на дузпи драматичния полуфинал срещу Испания и ще се изправи срещу Англия или Дания тази неделя на "Уембли" в спор за трофея.

Редовното време и продълженията тази вечер завършиха 1:1, а при дузпите Италия надделя с 4:2, като фаталният пропуск за испанците беше дело на Алваро Мората.

В 80-ата минута именно Мората беше отбелязал изравнителния гол, който изпрати срещата в продължения. Като цяло, Испания беше по-активният тим през 120-те минути, но не се възползва от положенията си и си тръгва с голямо разочарование от Евро 2020.

Съперниците изиграха предпазливо първо полувреме.

Първите минути преминаха равностойно, но постепенно Испания пое трайно контрола върху топката и създаде няколко обещаващи атаки.

Дани Олмо отправи опасен изстрел след 25 минути игра и се наложи Донарума да спасява.

Италия откровено се прибра и заигра на контраатаки, което за малко да сработи в края на полувремето - тогава Емерсон обстрелва Симон отляво и сантиметри го разделиха от целта.

През втората част Испания продължи да бъде по-активният тим, но не успяваше да измъкне максимума от атаките си.

Така се стигна до 60-ата минута, когато една скоростна контраатака даде резултат за Италия.

Пас на Инсиние към Имобиле беше пресечен, но топката стигна до Федерико Киеза, който с прекрасен диагонален удар в далечния ъгъл направи резултата 1:0.

Луис Енрике веднага реагира и вкара в игра Алваро Мората, а нападателят му се отблагодари 10 минути преди края.

Двойно подаване с Дани Олмо на скорост изведе Мората сам срещу Донарума и без да се колебае, нападателят на Ювентус изравни с изстрел по земя с левия крак - 1:1.

Преди изравнителното попадение резервата за Италия Доменико Берарди беше пропуснал при две контраакции да нанесе по-добър удар и да реши всичко в двубоя.

В първото продължение Испания имаше шанс, но Донарума изпревари Мората, а после Берарди успя да изчисти топката. Във второто продължение умората и в двата състава си пролича и логично се стигна до дузпи.

В тях Локатели се провали още при първото изпълнение и Унай Симон спаси удара му. Веднага след това обаче Дани Олмо стреля сватбарски над вратата.

Следващите изпълнители бяха далеч по-точни, но дойде редът на Алваро Мората и слабият му шут беше отразен от Донарума.

Последният изпълнител за Италия Жоржиньо беше изключително хладнокръвен и изпрати "адзурите" на финал.