Голямата сензация е факт: Франция е аут заради пропуск на Мбапе!

Голямата сензация е факт: Франция е аут заради пропуск на Мбапе! Снимка: Getty Images

Швейцария хвърли бомбата и отстрани звездната Франция от Евро 2020!

След уникална драма, 3:3 редовно време и 5:4 при дузпите, играчите на Владимир Петкович ликуват, докато французите бяха провалени от пропуск от бялата точка на своя талисман Килиан Мбапе.

10 минути преди края на редовното време Швейцария изоставаше с 1:3 от световния шампион и абсолютен фаворит на тези еврофинали, но геройски се добра до равенство, подобно на Хърватия в ранния мач в понеделник срещу Испания.

Швейцарците обаче успяха да удържат и в продълженията, за да видим първите дузпи в елиминациите на Евро 2020.

Там единственият пропуск беше този на Мбапе при десетото изпълнение.

Дидие Дешан пое риска да промени схемата спрямо предните мачове на първенството и Франция започна в 3-4-1-2, но това не се отрази никак добре на играта на "петлите".

Швейцария се чувстваше комфортно на игрището и в 15-ата минута поведе, след като Цубер центрира отляво и Харис Сеферович вкара с глава пред погледа на Лангле.

Снимка: Getty Images

Франция натисна и отправи няколко опасни удара, но така и не създаде чисто положение пред Ян Зомер, докато "кръстоносците" се защитаваха хландокръвно и продължаваха да използват всяка възможност за атака.

В началото на втората част Швейцария стигна до златен шанс.

Павар спъна Цубер с шпагат и след известно закъснение и консултация с ВАР, реферът посочи бялата точка.

Опитният изпълнител на статични положения Рикардо Родригес се нае с изпълнението, но изпрати удобна топка в десния ъгъл на Лорис, който спаси.

Франция веднага използва импулса и за две минути сътвори пълен обрат с два гола на Карим Бензема.

Нападателят първо по виртуозен начин обработи една топка от Мбапе в пеналта и копна над Зомер за 1:1, а после се разписа отблизо на празна врата с глава след спасен удар на Гризман при още една магическа комбинация с Мбапе.

15 минути преди края класата на Франция отново си каза думата, а този път се прояви Пол Погба.

С неспасяем параболичен удар от дистанция халфът покачи на 3:1 и интригата изглеждаше приключила.

В 81-вата минута обаче Сеферович даде надежда на Швейцария с още един гол с глава, като този път центрирането дойде отдясно.

Французите видимо не стояха добре в защита и гол на съперника им не беше признат заради засада, но в 90-ата минута дойде леденият душ.

Резервата Марио Гавранович завърши отлична атака след сгрешена от Погба топка в центъра - 3:3 и продължения!

В допълнителните 30 минути личеше огромната умора и в двата състава.

Карим Бензема и Кингсли Коман напуснаха принудително заради контузии, а Гризман беше сменен от Дешан малко преди края на 90-те минути, което ограничи избора на селекционера на изпълнители от бялата точка.

При дузпите първите 9 изпълнения бяха точни, но Зомер спаси удара на Мбапе и изхвърли Франция от еврофиналите.