Италия продължава да чупи рекорди, голово шоу не стигна на Швейцария: Обзор на група А Снимка: Getty Images

Отборът на Италия продължава с великолепното си представяне на Евро 2020 и записа трета поредна победа, осигурявайки си първата позиция в група А с пълен актив от девет точки.

"Адзурите" победиха Уелс с минималното 1:0. Тимът на Роберто Манчини отново запази суха мрежа и не е допускал гол повече от хиляда минути. Италия е в серия от 11 поредни победи и общо 30 без загуба, като по този начин изравни рекорда на великия отбор от 30-те на Виторио Поцо.

Манчини бе дал почивка на по-голямата част от титулярите си, като бе направил цели осем промени от предишния двубой срещу Швейцария. Това обаче не попречи на "скуадрата" да стигне до нов успех.

Единственото попадение в срещата отбеляза Матео Песина. Халфът на Аталанта се възползва от центриране на Верати от свободен удар отдясно. Изпревари всички до топката на първа греда и с външната част на обувката просто я продължи към долния десен ъгъл на вратаря.

В началото на втората част Федерико Бернардески удари греда след нов удар от фаул, а в 55-ата Уелс остана с човек по-малко на терена. Централният защитник Итън Ампаду бе изгонен директно с леко пресилен червен картон за настъпване в областта на глезена на Бернардески.

Останали с човек по-малко, островитяните трудно организираха нещо интересно. Гарет Бейл имаше половинчат за гол, но след един негов изстрел от воле топката прелетя високо над вратата, по подобие на пропуска му от дузпа срещу Турция.

В края на мача Манчини направи дори вратарска смяна, пускайки в игра 34-годишния Салваторе Сиригу, който също да вкуси от атмосферата на Евро 2020.

Въпреки загубата Уелс запази втората позиция в групата заради по-добрата си голова разлика от Швейцария, която в другия мач от групата се разправи с тима на Турция и победи с 3:1, но ще се надява да попадне сред най-добрите трети отбори, за да се класира на осминафиналите.

След като Уелс и Швейцария направиха 1:1 в директния си двубой, се гледа головата разлика. Тази на островитяните е 3:2, докато швейцарците си изпатиха заради загубата с 0:3 от Италия, заради което тяхната е негативна - 4:5, и това ги остави на третата позиция.

Двубоят се превърна в изключителна наслада за окото с четирите си попадения, три от които с хубави удари извън наказателното поле.

Отборът на Шенол Гюнеш започна по-активно и на няколко пъти застраши вратата на Зомер, но точно тогава "кръстоносците" удариха за първи път.

Хари Сеферович изведе символичните домакини напред в резултата в шестата минута със страхотен удар извън наказателното поле. Шутът на деветката мина между краката на Демирал и се заби в долния ляв ъгъл на Чакър.

Джердан Шакири отбеляза два гола за победата на Швейцария с 3:1 над Турция Снимка: Getty Images
Джердан Шакири отбеляза два гола за победата на Швейцария с 3:1 над Турция

20 минути по-късно Швейцария удвои аванса си. Този път в голмайстор се превърна Джердан Шакири с нов гол извън пеналта, отново в левия ъгъл, но този път високо горе. Секунди по-късно Шакири получи нова възможност за гол и излезе сам срещу вратаря, но този път Чакър излезе победител от двубоя им и отби удара му с крак.

Турция върна едно попадение в 62-рата минута. Ирфан Кахвъджъ също показа, че има страхотен шут и с превъзходен падащ лист от около 20-ина метра преодоля Зомер, който до онзи момент успяваше да се справи с всичко, което турците пращаха по посока на вратата му.

Само шест минути по-късно Швейцария сложи точка на спора. Шакири вката втория си гол в срещата, завършвайки светкавична контраатака. Със само три паса швейцарците наказаха впусналия се в атака тим на Турция. Цубер прати прекрасен пас отляво, с който елиминира цялата отбрана на турците, топката стигна до Шакири, който от десетина метра разстреля Чакър, оформяйки крайното 3:1.

Така Швейцария и Уелс имат по четири точки, но швейцарците са с по-лоша голова разлика и остават на третата позиция. За осминафиналите се класират както класиралите се на първо и второ място от всяка група, така и най-добрите четири от общо шестте завършили на трета позиция. Първи в гурпа А завърши Италия с девет пункта, а Турция не успя да запише нито точка.

На осминафиналите Италия очаква класиралия се на второ място в група С, където са отборите на Нидерландия (6 т. след два изиграни мача), Украйна (3 т.), Австрия (3 т.) и Северна Македония (0 т.). Уелс пък ще играе с втория от група В, където засега класирането изглежда по следния начин: Белгия (6 т.), Русия (3 т.), Финландия (3 т.), Дания (0 т.).