Нидерландия се спаси от срама пет минути преди края

Нидерландия се спаси от срама пет минути преди края Снимка: Getty Images

Нидерландия бе на крачка от това да сътвори чутовна глупост и да изпусне спечелен мач срещу Украйна, но в крайна сметка стигна до успеха с 3:2 на "Йохан Кройф Арена" след победен гол пет минути преди края в най-добрия мач от началото на Евро 2020.

"Оранжевите" смачкаха противника си още от първия съдийски сигнал, но успяха да отбележат едва след почивката. В 52-рата минута Жоржиньо Вайналдум се възползва от лоша намеса на украинския вратар при центриране от корнер и прати топката в мрежата за 1:0.

Само шест минути по-късно Воут Вегхорст удвои аванса на домакините след леко комичен гол. Украинците очакваха да бъде отсъдено нарушение срещу техен футболист в наказателното поле и спряха да играят, но не и деветката, който с мощен удар отблизо проби за втори път вратаря.

Това успокои възпитаниците на Франк де Бур, което за малко да им коства победата. В 75-ата капитанът на Украйна Андрий Ярмоленко отбеляза може би най-красивия гол от началото на Евро 2020, завъртайки неспасяемо топката в горния десен ъгъл на Маартен Стекеленбург, който се превърна в най-възрастният футболист в историята на Нидерландия с мач на европейски първенства.

Четири по-късно Ярмоленко си спечели фаул в близост до наказателното поле, а от последвалото центриране резултатът бе изравнен. Роман Яремчук се измъкна от заспалата отбрана в оранжево и с глава засече точно центрирането на Руслан Малиновский. 2:2, но холандците не бяха казали последната си дума.

Все пак "лалетата" се окопитиха от моментния шок и пет минути преди края на редовното време си осигуриха победен старт в първото си участие на европейски футболни финали от девет години насам. Резервата Нейтън Аке центрира в наказателното поле и намери Дензел Дъмфрис, който за трети път с глава прати топката в украинската мрежа.

След първите мачове в Група С Нидерландия и Австрия имат по три точки, а Украйна и Северна Македония ще се надяват на повече в следващите двубои.