Обяснено: Защо Манчини пуска всичките си футболисти в игра? Дори резервния вратар! Снимка: Getty Images

Италия най-накрая допусна гол, но продължава към четвъртфиналите на Евро 2020, въпреки и леко колебливо. "Адзурите" трябваше да минат през продължения, за да стигнат до победата над Австрия с 2:1, като имаха късмет и при намесата на ВАР.

Последният път, в който Италия допусна гол във вратата си преди осминафинала срещу австрийците, бе в мач от Лигата на нациите срещу Нидерландия, завършил 1:1, през октомври 2020-а. Тимът на Роберто Манчини не инкасира попадение в продължение на повече от 12 мача, тъй като голът на Саша Калайджич дойде в продълженията.

"Скуадрата" подобри собствения си рекорд, запазвайки мрежата си суха в продължение на цели 1168 минути. Досега рекордът принадлежеше на Дино Дзоф, който не допуска гол във вратата си цели 1143 минути между септември 1972 и юни 1974 г.

Сега рекордът стои срещу името на Джанлуиджи Донарума, но и не само. В един от мачовете от рекорда - при разгрома със 7:0 над Малта в контрола, на вратата беше стражът на Каляри Алесио Караньо. В последния мач от груповата фаза на Евро 2020 - победата с 1:0 над Уелс, пък Салваторе Сиригу поигра някоя-друга минута, след като се появи в 89-ата на мястото на Донарума.

Всъщност в двубоя срещу "драконите" Манчини бе дал почивка на титулярите си и пусна "втория отбор". Така на терена място намериха Алесандро Бастоне, Емерсон, Рафаел Толой, Матео Песина, Федерико Бернардески, Андреа Белоти, Федерико Киеза, Гаетано Кастровили, Браян Кристанте и Джакомо Распадори.

Друг въпрос е, че след представянето си срещу Австрия, след като се появиха от резервната скамейка, дали Киеза и Песина не си заслужиха титулярни места за четвъртфинала.

"Всеки един от футболистите ни е доказал, че може да играе за първия отбор. Днес не се нуждаехме от победата, но все пак се борихме за нея. Това е много важно", каза Манчини след мача с Уелс, спечелен с 1:0.

Така, вече 25 от общо 26-те играчи в разширения състав на Италия записаха минути на Евро 2020. Единствено третият вратар Алекс Мерет не е използван от Манчини. Всъщност стражът на Наполи дебютира в националния тим през ноември 2019-а по подобен начин - когато получи 15 игрови минути в края на евроквалификацията срещу Армения (9:1), допускайки гол секунди след като се появи на терена.

Защо Манчини прави това?

Селекционерът иска атмосферата в тима да бъде възможно най-спокойна и членовете на тима му да бъдат максимално сплотени. Но има и друга причина. Бившият нападател не иска нито един от футболистите му да попада в ситуацията, в която той се намираше по време на Световното първенство през 1990-а.

Манчини е сред основните футболисти на Адзелио Вичини в националния отбор по време на Евро 88, но две години по-късно селекционерът "забравя" за нападателя. Манчини прави страхотни два сезона след Европейското, печели и КНК през 1989/90, но на Световното не записва нито минута.

"Преди началото на турнира ми каза: "Изненадата на турнира ще бъде Роберто Манчини." И наистина спази обещанието си - не ме пусна в нито един от седемте мача. Дори за едно полувреме! Постъпката му беше гадна, а дори не се опита да ми обясни защо го прави", призна Манчини 30 години по-късно.

Според Роберто, Вичини не е искал да му даде шанс за изява, тъй като по онова време е футболист на не особено популярния Сампдория. Но Манчини вярва, че именно това е дало допълнителна мотивация на тима му да спечели титлата през 1990/91 - единственият триумф за Самп в историята на Серия "А".

Три години по-късно, точно преди Световното през 1994-та, Сампдория финишира на трето място, но Манчини отново е пожертван. Ариго Саки изобщо не го взима в селекцията си за първенството в САЩ.

"Бях част от състава до март месец - играех в квалификациите, играех и в контролите. Но ми бе казано, че няма да летя за САЩ - спомня си Манчини, който все още не е преодолял събитията от великото българско футболно лято. - Тъй като започнах кариерата си много рано, можех да играя на четири световни и четири европейски първенства за Италия. Но не се получи. Надявам се това, което пропуснах като играч, да наваксам като треньор."

В последните три години Манчини даде сериозна заявка за дълголетие на поста селекционер на Италия. А и прави всичко възможно след 30 години нито един от футболистите му да не съжалява, че не е получил шанса да облече националната фланелка на голям форум.