Приказката за Дания продължава!

Приказката за Дания продължава! Снимка: Getty Images

Дания стана първият четвъртфиналист на Евро 2020 след убедителна победа с 4:0 над Уелс в Амстердам.

С два гола на Каспер Долберг, един на Мееле и един на Брайтуайт, датчаните разбиха съперника и съвсем заслужено преминават в следващата фаза, макар че стартираха първенството с две поредни загуби в групата.

Долберг откри в 27-ата минута от границата на наказателното поле, а в началото на втората част удвои след лошо изчистване на Неко Уилямс.

Уелсците протестираха след втория гол, защото претендираха, че е имало нарушение на Симон Кяер малко по-рано, но ВАР разгледа ситуацията и попадението беше зачетено.

Като изключим първите минути, Уелс разочарова и не успя да създаде нито едно сериозно положение пред Шмайхел, а макар че Дания се отдръпна в заключителната фаза от мача, остана по-опасният отбор и в края се разписа още два пъти.

В 89-ата минута Йоаким Мееле покачи на 3:0 със страхотен удар с левия крак.

После Хари Уилсън от уелсците беше изгонен за грубо нарушение.

В продължението Мартин Брайтуайт отбеляза четвъртия гол, а след внимателно разглеждане с ВАР заради съмнения за засада, и това попадение беше признато.

Победата беше постигната в една велика дата за датския футбол. На 26 юни 1992 г. тимът сензационно триумфира с европейската титла в Швеция след победа над Германия на финала.

Сега "червеният динамит" вече е сред най-добрите 8 и на четвъртфинала ще се изправи срещу победителя от двойката Нидерландия - Чехия, а двубоят е на 3 юли в Баку.