Страхотна Стойка Кръстева донесе втори медал за България от Токио!

Страхотна Стойка Кръстева донесе втори медал за България от Токио! Снимка: Getty Images

Стойка Кръстева се класира за полуфинал в боксовия турнир на Токио 2020 в категория до 51 кг.

Българката победи китайката Юан Чанг с 4:1 съдийски гласа в четвъртфиналния двубой и си гарантира най-малко бронзово отличие от Олимпийските игри.

Нашата състезателка имаше видимо превъзходство и в трите рунда срещу Чанг и ги спечели убедително, макар че съперничката ѝ беше поставена под №2 в схемата и е действаща шампионка от Азиатските игри.

Тъй като в боксовия турнир няма битка за третото място, Стойка Кръстева ще спечели най-малко бронз, но ще направи всичко възможно да стигне до финала и да се бори за олимпийска титла.

След срещата българката беше сдържана в емоциите си. "Най-важни са дългогодишният труд и отборната работа. Тренирали сме достатъчно, много сме подготвени, а какъв ще е медалът - времето ще покаже", каза тя пред БНТ.

Полуфиналът на Стойка ще бъде на 4 август от 8:15 сутринта българско време срещу японката Цукими Намики.

Преди четвъртфинала 35-годишната Кръстева имаше две победи в Токио.

Тя започна с труден успех над виетнамката Ти Там Нгуен с 3:2 съдийски гласа, след което се справи без проблеми с американката Вирджиния Фукс с 5:0.

Нейният медал е втори за България от тази Олимпиада след среброто на Антоанета Костадинова на 10 м въздушен пистолет.

Отличието на Кръстева ще бъде първи олимпийски медал за родния бокс от Лондон 2012, когато Тервел Пулев спечели бронз в категория до 91 кг.

Това ще бъде и исторически първи медал от Олимпиада за българския бокс при жените.