Италия е на европейския връх! Кошмарът на дузпите възкръсна за Англия насред "Уембли"! Снимка: Getty Images

Италия стана европейски шампион за втори път в историята си след успех с дузпи в невероятно драматичен финал срещу Англия пред над 60 000 на "Уембли".

"Скуадрата" грабна титлата след 3:2 при дузпите, а преди тях редовното време завърши 1:1 след гол от съблекалнята на Люк Шоу и изравнително попадение на Леонардо Бонучи през втората част.

От бялата точка за "адзурите" се провалиха двама от най-изтъкнатите дузпаджии - Андреа Белоти и Жоржиньо. За Англия обаче изпуснаха цели трима, двама от които бяха пуснати в игра в 120-ата минута именно заради изпълненията от 11 метра.

Иначе Италия имаше преимущество през по-голямата част от 90-те минути и отчете около 70% владение на топката, но битката беше жестока за всяка педя терен и двубоят можеше да отиде и в двете посоки.

Гарет Саутгейт отново започна в схемата от двубоя с Германия с трима централни защитници и двама халф-бекове в лицето на Люк Шоу и Киърън Трипиър - и този тактически ход веднага даде резултат.

Под възгласите на препълнения стадион, Англия достигна до мечтано начало с гол още във 2-рата минута.

Хари Кейн подхвана една контраатака, при която италианците не се подредиха добре в защита, Трипиър центрира отдясно и Шоу на далечната греда засече в близкия ъгъл на Донарума за 1:0.

Снимка: Getty Images

"Скуадрата" беше объркана в първите минути след получения гол, но постепенно се съвзе, докато Англия заигра по-предпазливо.

Атаките на Италия не бяха малко, но повечето не водеха до нищо. В 35-ата минута Федерико Киеза се справи по впечатляващ начин с Деклан Райс и стреля опасно с левия крак, но малко встрани от вратата - и това беше най-доброто положение за неговия тим преди почивката.

През втората част натискът на Италия се усили.

Наложи се Джордан Пикфорд да спасява на два пъти - първо срещу Инсинье от малък ъгъл, а после и при удар на Киеза през няколко футболисти.

Джон Стоунс стреля опасно с глава след един ъглов удар пред другата врата, но Донарума също беше на мястото си.

В 66-ата минута Италия стигна до изравняване при комбинация от корнер и доза късмет.

Верати успя да отправи изстрел с глава, Пикфорд изби в гредата, но Бонучи направи добавка отблизо за 1:1 и хвърли италианския лагер в дива радост.

"Скуадрата" опита да използва импулса си, но англичаните запазиха спокойствие и успокоиха играта, последните минути пък бяха накъсани от поредица от нарушения и принудителна смяна на Киеза.

Продълженията изглеждаха логична развръзка след 90-те минути. В тях картината на терена донякъде се промени и Англия започна по-активно, впоследствие играта отново се изравни, а чисти положения липсваха.

Така ударите от 11-те метра трябваше да решат шампиона на Евро 2020.

При първите си изпълнения двата тима бяха точни, но после Пикфорд спаси удара на Белоти.

Вторият пропуск беше на Маркъс Рашфорд, който беше влязъл специално за да бие дузпа, но уцели дясната греда. Следващият изпълнител за Англия Джейдън Санчо също беше влязъл в последните минути и той също изпусна, тъй като Донарума спаси изстрела му.

Така Жоржиньо можеше да донесе успеха на Италия, но Пикфорд уцели ъгъла и изби в гредата, а после улови топката и трилърът продължи!

Последен за Англия изпълняваше Букайо Сака, но Донарума отново беше блестящ и спаси, с което купата отиде на Апенините.

Заради геройствата си стражът получи и наградата за играч №1 на турнира.