Урсула фон дер Лайен в София: Трябва да инвестираме в дигитализацията

"Много важно за мен е да върна баланса в Европейския съюз. Ценя изключително много мненията и приноса на страните от Централна и Източна Европа. Затова трябва да разговаряме помежду си много повече и по-често да обменяме познания и възгледи" - с този анонс новоизбраният председател на ЕК Урсула фон дер Лайен пристигна в София за разговори с премиера Бойко Борисов във връзка с разпределението на ресорите в новата Комисия.

Българският кандидат Мария Габриел има намерения да запази досегашното си портфолио "Дигитално общество и пазар", като преди дни Борисов намекна, че би искал към него да се добави и "Киберсигурност".

Фон дер Лайен даде сигнал, че дигитализацията е сред приоритетните й теми, наред с демографските промени, проблемите на сигурността и опазването на околната среда.

"Нуждаем се от България 100% и знам, че мога да разчитам на България. Разбира се, в центъра на европейския дневен ред стои и въпросът с климатичните промени. Но ако искаме да изградим нашето бъдеще, много важно е да инвестираме в дигитализацията, в образованието, в младите хора, в научните изследвания и в иновациите", каза Урсула фон дер Лайен по време на брифинга в Министерски съвет.

"Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено"

Бойко Борисов припомни, че номинацията на Мария Габриел изпълнява "едно от указанията на ЕК да номинираме жена за еврокомисар, за да има баланс между половете".

"Много хубаво си схванала (към У. фон дер Лайен, б.р.) приоритетите на нашето правителство и с удоволствие бихме работили за него. Важна е не само дигитализацията, но и са важни хората. Страните от Централна и Източна Европа имат огромен потенциал. Много "мозъци" или хора от всички страни от бившия социалистически лагер и от Балканите отидоха да работят на Запад. Сега Западът е длъжен да инвестира много пари, за да повишим отново квалификацията, конкурентоспособността на държавите от ЦИЕ и Балканите. Ще си говорим. В Европа важи правилото "Докато всичко не е договорено, нищо не е договорено". Когато подреждаш ресорите, дирекциите и парите, не на последно място, с които ще разполагат с коментарите... не бива да се спекулира с ресори и с това какво сме се договорили и какво искаме", каза още Борисов.

Той коментира, че Европа е "на дъното" по иновации в сравнение със страни като Китай и САЩ и отново поиска по-високи инвестиции в технологичното развитие.

"Aко в България се случи да затворя парламента..."

Борисов допусна и кратко отклонение заради неясното бъдеще на Великобритания в бъдещото разпределение на ресорите, като намекна за двоен стандарт от страна на медиите и "неправителствените организации" по повод кризата в Лондон около пророгацията на парламента до 14 октомври:

"Това ако в България се случи да затворя парламента, представяте ли си какво щяхте да пишете вие (към журналистите в МС, б.р.), за каква диктатура ще се пише като във Великобритания, то ще бъде чудо, и сигурно всички неправителствени организации ще идват да питат защо сме затворили парламента. Но явно по различен начин свободата на медиите и на изразяване се приема и в Европейския съюз", каза той.

Борисов и Фон дер Лайен не отговориха на въпроси от журналисти: "Да бъдем така любезни към нея, докато си подреди екипа", каза министър-председателят.

Новините

Най-четените