БСП иска разследване за монопол на енергийни фирми, свързани с Христо Ковачки

БСП ще сезира прокуратурата заради съмнения за монопол на електроенергийния пазар. Това обяви зам.-председателят на партията Кирил Добрев пред журналисти.

Добрев посочи, че "в продължение на две години един човек успя да монополизира целия пазар на електричество", като посочи поименно Христо Ковачки. Дни по-рано КЗК се произнесе отрицателно по жалба на Организацията на работодателите в България, които сигнализираха за незаконна спекула на пазара на електроенергия заради кръг от дружества, свързани с бизнесмена.

"Това са 11 топлофикационни дружества, които имат договор за търговия с ел. енергия с един търговец. Същият търговец има договор и изкупува цялата електрическа енергия от „Топлофикация София". Пет търговеца на три сесии на българската борса за ел. енергия са изкупили цялата свободна ел. енергия от АЕЦ „Козлодуй". Нямате съмнение, че петте търговеца са свързани с един и същи човек - този, който е собственик на 11-те производствени дружества. Само че според г-жа Юлия Ненкова (председател на КЗК, б.р.) този собственик не бил един и същ. Собствениците са някакви хора от Сейшелите и били различни неща. След Вашку да Гама от село Рупча, имаме Христо Ковачки от Сейшелите - собственик на електрически централи", каза Кирил Добрев.

Той уличи държавните енергийни дружества в допълнително подпомагане на централите, свързани с бизнесмена, чрез умишлено предизвикване на недостиг на електроенергия със спиране на блокове на ТЕЦ "Марица Изток 1" или 3.

"В този момент се получава изключително голям недостиг на енергия и се включва въпросният монополист. Като цената на тока от 80 - 85 лв. до 90, скача до нива от 180 лв., постигнати през месец юли, а в пикови моменти над 200-220 лв. Реализираните печалби са милиони", казва още той.

Кирил Добрев намекна и за политическа връзка между ГЕРБ и някогашния политически проект на Христо Ковачки "Лидер", като го уличи в осигуряване на гласове от служителите си - "бели роби на ниски заплати". Според зам.-председателя на БСП, "в районите, където те (дружествата на бизнесмена) имат монополно положение, гласовете (за ГЕРБ на последните европейски избори) са близо 50 хиляди".

През 2014 г. журналистическо разследване на Нова ТВ показа как миньорите от рудник "Бобов дол" са инструктирани от началника си да гласуват "правилно" срещу допълнителни 50 лв. към месечните си аванси - тогава агитацията се осъществяваше в полза на "Коалиция за България". Прокуратурата се самосезира по сигнала за контролиран вот, но резултатите от проверката не са известни.

Жалбата на КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ

В началото на седмицата четирите най-големи работодателски организации изразиха "пълно неудовлетворение" след решението на КЗК да не разследва сигнал за нарушения на свободния пазар на електрическа енергия.

"Не знаем дали някой в КЗК е размишлявал над въпроса какви щети нанася чудовищният спекулативен ръст на цените (на тока, б.р.) на българската индустрия. Спекулативен ръст, възможен благодарение на голяма концентрация", се казваше в писмото.

"От наша гледна точка е абсурдно, че всички в България отлично разпознават приложената елементарна схема с подставени лица, зад които според редица публикации в медиите стои преимуществено г-н Христо Ковачки. Единствено КЗК не е в състояние да го направи! Уведомявате ни, че още преди пет години не сте успели да разпознаете свързаността между отделните подставени лица. В случай че тогава това не е било възможно, сега имате възможността след приемането на Закона за мерките срещу изпирането на пари и други Европейски актове да поправите тази грешка и да откриете очевидното. Ако продължавате да държите тезата, че това не са свързани лица, настояваме да си свършите работата и да ги разследвате за дейността им като картел", се казва още в позицията, подписана от ръководителите на четирите организации.

Те посочват, че има две обяснения на реакцията на КЗК: пълна незаинтересуваност, безхаберие, нежелание за намеса и „главоболене" с тази материя", или "съучастие в мащабното престъпление, което се извършва на пазара на електроенергия, при това в режим на продължаващо престъпление от 2014 година насам".

"Ние сме склонни да смятаме, че вторият вариант е конспиративна теория и не отговаря на действителното положение на нещата. В този случай обаче Ви призоваваме да задействате ресорната Ви институция, за да извършите нещо полезно за конкурентната среда на пазара на електроенергия и за спасяването на българската индустрия от бремето на най-високите цени за електроенергия за промишлеността в Европа", се казва в съобщението на Асоциацията на организациите на българските работодатели, подписано от ротационния й председател Цветан Симеонов (БТПП).

Ток на свободния пазар

Основният търговец на ток на борсата е "Гранд Енерджи дистрибюшън", който изкупува електроенергия от централите на Ковачки, показват данни на "Капитал" от юни 2019. Компанията не е собственост на бизнесмена, но е регистрирана на адреса, на който се намират много от компаниите в бизнес групата му. В момента едноличен собственик на капитала е Надежда Арсова (р. 1991 г.), но към края на 2013 г. фирмата е била притежание на ТЕЦ "Бобов дол". Същото дружество препродава на борсата и електроенергия от "Топлофикация София".

КЗК отказа да разследва сигналите за манипулации на пазара, защото по официалните регистри компаниите-производители и търговци не са собственост на едно лице, а на офшорни дружества, регистрирани на Сейшелските острови.

"Предвид обстоятелството, че крайни собственици на капитала на топлофикационните дружества са различни чуждестранни физически лица, не може да се твърди, че между тях е налице свързаност и/или отношения на контрол по смисъла на Закона за защита на конкуренцията", се казва в решението на КЗК по сигнала на работодателските организации.

Новините

Най-четените