Сблъсъци имаше в изобилие, но двата тима не сътвориха почти нищо интересно и един автогол остана разликата между тях Снимка: LAP.bg
Съдията Владимир Вълков повлия твърде много на резултата с решението си да изгони Едвин Джеси Снимка: LAP.bg
Автоголът на Перейра най-вероятно ще стане любима тема за подигравки на "сини" към "червени" Снимка: LAP.bg
Георги Дерменджиев спечели първото си дерби с Левски, но играта не беше убедителна. Поне той увери, че победата няма да го заблуди Снимка: LAP.bg
Левски и ЦСКА вървят надолу заедно с целия български футбол: 5 извода от постното дерби на "Васил Левски" Снимка: LAP.bg

Първият сблъсък между Левски и ЦСКА за 2019 г. предложи малко футбол, но предизвика разгорещени спорове.

Възприемани като грандове на играта у нас, двата тима изнесоха постна продукция с консервативен футбол и неизбежните по-остри сблъсъци.

Радостта беше за "сините", които победиха с 1:0 с автогол на Стивън Перейра, докато Едвин Джеси от ЦСКА беше изгонен за посягане срещу Горанов около минута преди да падне единственото попадение.

Реферът Владимир Вълков много се престара в ситуацията с Джеси и извади пресилен червен картон, заради което ЦСКА игра с човек по-малко цяла втора част. Левски не сътвори почти нищо през второто полувреме, но запази аванса си, докато "армейците" бяха най-близо до изравняването едва в 93-ата минута, когато Николай Михайлов спаси изстрел на Жоржиньо.

Какво научихме от бедното на събития, но богато на заряд дерби на кръга в Първа лига? Ето пет основни извода от Левски - ЦСКА 1:0.

1. Левски и ЦСКА вървят надолу, както и целият български футбол

Несъмнено това дерби ще бъде запомнено с двете ситуации в края на първото полувреме, които решиха изхода: червеният картон и автоголът.

Но в перспектива за Левски и ЦСКА и техните фенове би трябвало да е по-важно какво показаха двата тима през останалите минути - а то не е никак обнадеждаващо за тях и за българския футбол като цяло. Слабата им продукция не е някаква случайност, те се представяха ужасно още по време на подготовката, а откакто първенството се поднови, и двата тима нямат и един силен мач на сметката си. Просто нивото им в момента е именно такова и ако си остане такова, ни очакват нови срамни отпадания от евротурнирите през лятото.

Прави впечатление, че и при двата т. нар. гранда смяната на треньора не донесе очакваното събуждане и раздвижване при футболистите, а тъкмо обратното - те са видимо по-слаби, отколкото през есента, а Георги Дерменджиев и Любослав Пенев нямат нито времето, нито нужните характеристики на играчите, за да наложат желания стил на игра.

Не е никаква утеха, че и Лудогорец буксува, защото това само затвърждава спада на българския футбол.

2. Съдията имаше една сериозна грешка, но ще бъде запомнен само с нея

Най-коментираният човек след мача Владимир Вълков определено ще сънува кошмари, свързани с по-скоро безобидната ситуация в 41-ата минута. Реферът спокойно можеше просто да покаже жълти картони на Джеси и Горанов и след мача никой нямаше да има претенции към него. Той обаче избра да се престарае, с което предопредели твърде много неща в този мач и ненужно се превърна в главен герой.

Вълков не се увлече в някакви компенсации и изгонването на Джеси си остана единствената му сериозна грешка в мача, но от ЦСКА имат пълното право да се чувстват ощетени. А големият въпрос за размисъл е доколко думите на Любо Пенев преди мача (относно намеренията на този съдия-"бушон") просто предвидиха или направо причиниха случилото се.

3. Този покъртителен автогол напомни класика Везалов

Достатъчно трудно за вярване е, че във втори пореден мач срещу ЦСКА, Левски побеждава с 1:0 с автогол. А самото попадение от вчера се получи по толкова необясним начин, че кара любителите на конспирации да съзират нещо нечисто.

Стивън Перейра засече центрирането на Паулиньо като изпечен централен нападател и много точно разстреля собствения си вратар, а да разгадаем истинските намерения на защитника в ситуацията изглежда невъзможно. Автоголът директно влиза във фолклора на привържениците и по неадекватност на изпълнението даже напомня онзи автогол на Димитър Везалов, лишил Левски от титлата през 2013 г.

4. Пенев нямаше как да направи чудеса в този мач

37-а минута: принудителна смяна. 41-а минута: червен картон. 43-а минута: автогол. Реално мачът се стече толкова зле за ЦСКА, че с наличните играчи Пенев нямаше как да направи чудеса - при положение, че всичко най-лошо му се струпа за няколко минути в края на първото полувреме, а по-късно трябваше принудително да сменя и Бодуров.

В момента Ел Голеадор няма голям избор на доста постове в състава и е принуден да се надява на някаква селекция в близките дни, дори и без много амбициозни трансфери. В противен случай третият му период начело на ЦСКА заплашва да се превърне в кошмар - при това краткотраен.

5. Дерменджиев изпусна голям шанс

На другия полюс е Георги Дерменджиев, който имаше шанса в първото си такова дерби да срещне един отслабен ЦСКА, който на всичкото отгоре се би сам със съдействието на рефера. Дерменджиев обаче пропусна големия шанс да нанесе по-изразително поражение на противника, да влезе задълго в сърцата на феновете с по-смел футбол с човек повече и с победа с 2-3 гола разлика. Левски си остава с нищожни шансове за титлата и до края на сезона запалянковците могат да бъде зарадвани най-много именно в мачовете срещу "червените".

Вместо това, сега едва ли и най-големите оптимисти сред "сините" си правят някакви илюзии - Левски изигра слаб мач, в който водеше на почивката без да е отправил точен удар.

През втората част Левски създаде само едно положение в началото и изобщо не си личеше, че играе с човек повече. Не личеше и да има каквато и да е идея как да подобри резултатността си. При този безидеен футбол с малко попадения, "сините" тепърва ще разочароват и губят точки тази пролет.