Франция е световен шампион след шантав финал със съдийски и вратарски гафове

Капитанът Лорис вдига световната купа Снимка: Getty Images
Капитанът Лорис вдига световната купа
Титуляри и резерви на французите са полудели от радост след гола на Мбапе. Той стана първият тийнейджър, разписвал се на финал на Световно след Пеле през 1958 г. Снимка: Getty Images
Най-скандалният момент, който в крайна сметка реши мача: Нестор Питана реши да отсъди дузпа за Франция при резултат 1:1 за тази игра с ръка на Перишич Снимка: Getty Images
Обявеният за играч на мача Антоан Гризман е доволен от отбелязаната дузпа Снимка: Getty Images
Обявеният за играч на мача Антоан Гризман е доволен от отбелязаната дузпа
Капитанът Лука Модрич беше съсипан и не се зарадва на наградата за играч номер 1 на Мондиала Снимка: Getty Images
Разочарованието в хърватския лагер Снимка: Getty Images
Разочарованието в хърватския лагер
Френските звезди се наслаждават на спечелената купа Снимка: Getty Images
Френските звезди се наслаждават на спечелената купа
Президентите на двете страни Еманюел Макрон и Колинда Грабар-Китарович показаха топли чувства в ложата Снимка: Getty Images
Стюарди изнасят от терена нахлулите фенове, които прекъснаха мача през второто полувреме Снимка: Getty Images
Така приеха победата във Франция Снимка: Getty Images
Така приеха победата във Франция

Франция спечели Мондиал 2018 и грабна втора световна титла в историята си!

Играчите на Дидие Дешан спечелиха шантавия финал срещу Хърватия с 4:2 и вдигнаха световната купа точно 20 г., след като самият Дешан и неговите съотборници я спечелиха на своя земя през 1998-а.

През първото полувреме на днешния финал "петлите" не играха нищо, но получиха щедра помощ от аржентинския рефер Нестор Питана, който им осигури два гола, а след почивката те довършиха съперника с контраатаки.

Хърватите от своя страна не успяха да постигнат ново геройство, въпреки по-силната първа част. Именно Хърватия започна по-добре мача, владееше топката и пресираше в полето на "петлите".

Още при първите си опити да атакува обаче, Франция успя да стигне до гол. В 18-ата минута съдията се хвана на симулация на Антоан Гризман и отсъди нарушение за французите пред наказателното поле на Хърватия. Самият Гризман центрира, а най-високо скочилият Марио Манджукич отклони топката в собствената си врата и си вкара автогол - 1:0.

"Ватрените" реагираха и в 28-ата минута Иван Перишич изравни с красив гол след финт и плътен изстрел с левия крак от границата на наказателното поле за 1:1.

В 34-ата минута се стигна до най-скандалния момент. Французите изпълниха корнер, Матюиди се наведе точно пред Перишич и топката се отклони в ръката на скочилия във въздуха хърватин.

Нестор Питана се консултира с ВАР и изгледа повторението няколко пъти, преди да реши да отсъди дузпа за Франция. От бялата точка Гризман безпроблемно реализира за 2:1.

Веднага след почивката Анте Ребич стреля силно, но Лорис спаси. Хърватия се изнесе доста напред и остави пространство на французите за няколко обещаващи контраатаки.

В 59-ата минута Мбапе направи пробив отдясно и пусна на Гризман, който намери връхлитащия от задна позиция Пол Погба. Първият удар на Погба беше блокиран, но топката се върна в него и с левия крак той остави Субашич безпомощен - 3:1.

5 минути по-късно Франция окончателно реши мача.

Мбапе получи от Ернандес и отправи плътен нисък удар извън наказателното поле в близкия ъгъл на Субашич. Вратарят не беше готов да реагира и пусна топката край себе си за 4:1.

Хърватите изглеждаха сломени, но в 70-ата минута най-ненадейно Уго Лорис върна надеждите им. Той извърши най-големия вратарски гаф на Световното и опита да финтира Манджукич точно пред голлинията си. Хърватският нападател само протегна крак и отклони топката във вратата на Франция за 2:4.

До края Хърватия не спря да атакува, но вече си пролича и умората във футболистите на Златко Далич, а "петлите" се защитаваха добре.

До повече голове не се стигна и с последния съдийски сигнал дойде времето за празненства в лагера на новите световни шампиони.