Григор не използва шансовете си срещу Вавринка и приключи с Уимбълдън

Григор приключва участието си на Уимбълдън още след първи кръг Снимка: Getty Images
Григор приключва участието си на Уимбълдън още след първи кръг

Григор Димитров отпадна още в първия кръг на Уимбълдън след загуба с 1:3 сета от швейцареца Стан Вавринка.

Най-добрият български тенисист започна вихрено в първия сет, но после допусна обрат и отстъпи с 6:1, 6:7(3), 6:7(5), 4:6.

И двамата съперници показаха доста разпиляна игра и направиха множество грешки, а Вавринка предостави куп шансове на Григор, които той не успя да използва. В третия сет българинът водеше с пробив и 5:2, но изпусна преднината си.

Вавринка се срина още при първия си сервис гейм, макар че поведе с 40:0, и Димитров успя да осъществи първия пробив в мача. Сетът вървеше безпроблемно за българина, той успя да пробие още един път за 4:0 и даде на Вавринка само един гейм.

Сетът приключи при 6:1 само за 23 минути игра.

Вторият сет беше далеч по-оспорван.

Вавринка вече сервираше по-добре и двамата взимаха сервис геймовете си без особени проблеми. При 2:3 обаче Димитров допусна пробив, след като направи двойна грешка за 0:30, а после с добър форхенд Вавринка си осигури три брейкбола. При втория Григор сгреши сечен бекхенд и швейцарецът поведе с 4:2.

Той обаче не успя да затвърди и първата ни ракета веднага върна пробива след няколко дюса в гейма и две поредни силни точки - бекхенд уинър и стоп воле. Съперниците възстановиха ритъма при подаванията си, но при 6:5 Вавринка поведе с 40:15 при сервиса на Григор и имаше две точки за пробив.

Шестият в света се измъкна от ситуацията и вкара сета в тайбрек. Самият тайбрек също протече оспорвано и вървеше точка за точка до 3:3, след което обаче последваха три поредни грешки на Григор и Вавринка дръпна с 6:3. Българинът допусна грешка и в следващата точка при опит за уинър, а така Вавринка взе тайбрека със 7:3 и изравни сетовете до 1:1.

В третия сет Григор веднага взе подаването си и стигна до две точки за пробив при сервиса на Вавринка.

Швейцарецът сгреши при втората и Димитров взе добър аванс от 2:0 в самото начало на частта.

При затвърждаването Григор не започна убедително и позволи съперникът му да поведе с 40:15, но с добри сервиси българинът се измъкна и успя да дръпне с 3:0.

Впоследствие резултатът вървеше гейм за гейм до 5:3, когато Димитров сервираше за сета. Геймът протече лошо за него и той направи няколко грешки, за да изостане с 15:40 и в крайна сметка да допусне пробив за 5:4.

На свой сервис Вавринка нямаше проблеми да изравни за 5:5. После обаче Григор взе своя сервис гейм на нула и поведе с 40:15 при сервиса на противника, което му осигури и два сетбола. Два поредни страхотни сервиса обаче спасиха Стан, а после той докара нещата до 6:6 и нов тайбрек.

И този път никой от двамата не успя да вземе предимство до 3:3 точки, после Вавринка изкара аут и Григор поведе, но българинът изпусна инициативата при двете точки на свой сервис и даде на съперника си преднина от 1 т.. Стан дръпна с 6:4 и при втория си сетбол осъществи чудесен минаващ удар, за да затвори частта със 7:5 и да поведе с 2:1 сета.

В четвъртия сет Григор получи шанс за нов ранен пробив, но Вавринка успя да компенсира изоставането си от 15:40 и да си вземе гейма.

При 2:2 Димитров стигна до още една точка за пробив, но сгреши от бекхенд и пропусна и този шанс.

Сетът продължи гейм за гейм до 5:4 за швейцареца, когато Григор трябваше да сервира за оставане в мача. Вавринка поведе с 40:15 и така получи два мачбола. Григор спаси първия, но при втория излизането му на мрежата беше обречено - 6:1, 6:7, 6:7, 4:6.

В женската част на схемата първата ракета на България Виктория Томова постигна първа победа на турнир от Големия шлем.

Тя надви чехкинята Тереза Смиткова със 7:6(3), 6:1 в първия кръг на Уимбълдън за 1 час и 19 минути.

Така Томова ще се изправи в следващия кръг срещу Серина Уилямс, а победата й осигури 57 000 паунда от наградния фонд и 70 точки за световната ранглиста, в която в момента заема 135-о място.