Проблемът на ВАР е, че се използва избирателно: 5 извода от вечерта в Шампионската лига

Решението да бъде отменен голът на Аякс не само беше доста спорно, но и се забави няколко минути
Съвсем логично, този момент се превърна в основна тема за разговор след мачовете снощи
Реал Мадрид изкопчи още една победа в Шампионската лига без да е по-добрият отбор на терена Снимка: Getty Images
Ян Вертонген игра на по-необичаен за него пост като ляв халф-бек, но се превърна в звездата на вечерта за Тотнъм с гол и асистенция Снимка: Getty Images

Втората вечер на осминафиналите в Шампионската лига предложи нови два атрактивни мача, а победителите от тях направиха огромна крачка към следващата фаза.

Реал Мадрид надви Аякс с 2:1 като гост с победен гол на Марко Асенсио в 87-ата минута. Преди това холандците натискаха здраво шампиона на Европа и подложиха на изпитания Тибо Куртоа, а при единствената грешка на вратаря се намеси ВАР и отмени попадението на Николас Таляфико през първата част.

Реал удържа на натиска и откри чрез Карим Бензема в 60-ата минута, а гола изработи Винисиус. Аякс продължи да играе напористо и Хаким Зийех изравни, но в края Асенсио използва центриране на Дани Карвахал и донесе успеха, който прави доста по-лесна задачата на Реал на "Бернабеу".

Тотнъм от своя страна разби с 3:0 Борусия Дортмунд в мач, който до последно не предполагаше толкова категоричен резултат.

Първото полувреме на "Уембли" беше доста равностойно, а гостите неведнъж контраатакуваха опасно. В 47-ата минута обаче Хюн-Мин Сон откри резултата и това даде криле на Тотнъм.

Още два бързи гола в 83-ата и 86-ата минута на Ян Вертонген и резервата Фернандо Йоренте направиха вечерта приказна за "шпорите", докато Борусия плати скъпо за спада в тонуса след почивката.

Какво научихме от вчерашните срещи и решено ли е всичко преди реваншите на 5 март? Вижте в изводите от вечерта в Шампионската лига.

1. Проблемът не е в самата технология ВАР, а в решенията кога да се използва

Разбира се, големият дебат на вечерта беше относно отменения гол на Аякс. За пръв път в историята ВАР стана причина за отменяне на гол в Шампионската лига - и това се случи по меко казано спорен начин.

През първото полувреме Николас Таляфико отбеляза след грешка на Тибо Куртоа, но асистентите пред мониторите забелязаха засада на Душан Тадич при головия удар, а главният рефер Дамир Скомина прецени, че Тадич е попречил на вратаря и съответно повлиял на играта.

Ситуацията е много тънка заради субективния момент доколко Тадич наистина пречи на Куртоа, който така или иначе нямаше никакъв шанс да играе с топката. Иначе повторенията показаха, че наистина Тадич е зад защитата при удара с глава на Таляфико.

Дебат обаче нямаше как да не се зароди, най-малкото защото Реал се наслади на доста съдийски грешки в своя полза през последните години в Лигата. А проблемът за ВАР в по-общ план дотук е неприятното впечатление, че системата се използва избирателно.

Едни ситуации биват разглеждани, а други - подминати от технологията без обяснение. Така например вчера победният гол на Реал стана при ситуация, в която ВАР можеше да се намеси и да види нарушението на Лукас Васкес срещу Франки де Йонг. Това не се случи и предвид, че домакините бяха лишени от гол заради толкова дребен детайл по-рано, те нямаше как да не се чувстват ощетени накрая.

2. Аякс заслужаваше повече в този мач

Холандците надминаха очакванията и затвориха устите на тези, които не вярваха в тях и твърдяха, че са в слаба форма преди сблъсъка с "кралете". Аякс надигра убедително Реал преди почивката и заслужаваше да поведе. Младите футболисти на Ерик тен Хаг не паднаха психически нито заради решението на ВАР, нито по-късно заради гола на Бензема, продължиха да нападат и успяха да изравнят.

Допуснатият късен гол на Асенсио при контраатака най-вероятно ще се окаже фатален за Аякс в този сблъсък. Но домакините даже създадоха още едно чисто положение в 93-ата минута, при което Каспер Долберг беше очи в очи с Куртоа и трябваше да го преодолее.

3. Този тип победи станаха запазена марка на Реал в Лигата

Тези изстрадани победи са коронният номер на Реал в последните години. Особено в Шампионската лига, "кралете" просто знаят как да излизат победители от мачове, в които не са по-добрият отбор на терена. Това вече се случи твърде много пъти и няма как да бъде отдавано само на късмет или на съдийска помощ. Вече го няма жокерът Роналдо, Гарет Бейл изигра слаб мач в Амстердам, защитата и халфовата линия изнемогваха, а играчът във фокус беше не друг, а вратарят Куртоа.

И въпреки всичко, Реал дочака своя шанс да вземе тежкото гостуване, и то с два гола на чужд терен. Няма друго обяснение, освен че Шампионската лига е турнирът на "Белия балет" и натрупаният опит от основните футболисти проличава най-много именно тук.

4. В срещата на осакатените отбори Тотнъм показа повече талант и универсалност в състава си

Без някои от основните си фигури Тотнъм и Борусия определено се срещнаха отслабени. Водещите единици Хари Кейн и Марко Ройс, които обикновено вдъхновяват своите съотборници и придават облика на целия отбор, все още са контузени, а двата състава бяха затруднени и от други травми.

Това пролича най-вече през първото полувреме, когато не се намери кой от атакуващите футболисти да направи решителното отиграване пред вратата на съперника - а обещаващи атаки не липсваха.

Тотнъм обаче разполага с по-талантливите футболисти на почти всяка позиция и това пролича в началото на втората част, когато поливалентният Ян Вертонген хвърли удивителен голов пас към Хюн-Мин Сон. Това отиграване, довело до първия гол, промени мача, а Вертонген стана герой на срещата, след като сам отбеляза втория гол.

5. Без попълнения и въпреки контузиите, Тотнъм гледа надалеч благодарение на Почетино

Доста от играчите в Тотнъм заслужават специално признание, начело с героя Вертонген и винаги надеждния Хюн-Мин Сон, който вкарва във всеки мач, откакто се завърна от Купата на Азия.

Но звездата на този отбор си остава мениджърът. Маурисио Почетино продължава да държи Тотнъм близо до челото в Англия и е на крачка от четвъртфинал в Шампионската лига - макар че привлече общо нула нови футболисти в последните два трансферни прозореца. И макар че в момента е лишен от Хари Кейн, Деле Али, Ерик Дайър, Бен Дейвис, а доскоро аут бяха още Дани Роуз и Ерик Ламела.

И вчера Почетино повлия на развоя с корекциите, които внесе през второто полувреме, а вкарването на Фернандо Йоренте проработи само след две минути, когато резервата вкара с глава и уби почти всякакви надежди на Борусия.