Колко кафе пиете на ден? Прекалявате ли или сте съвсем умерени? Ако сте от онези, на които докторите са забранили изобщо да консумират черната напитка, защото тя се отразява зле на нервната им система - то тогава този текст не е за вас.
Но ако сте от онези, чиято нервна система си е в добро състояние и просто понякога се питате дали наистина не консумирате повече от необходимото от напитката, особено с навика си постоянно да държите пълна чаша с кафе на бюрото - добре дошли в клуба!
Ето една добра вест за вас.
Едно ново изследване, цитирано от списание Time, твърди, че всъщност не трябва да се притеснявате от прекаления прием на кафе - стига да се придържате в рамките на между 350 и 400 мг кофеин на ден.
Колко чаши е това количество, зависи от това каква машина за кафе използвате: дали автоматична кафемашина, дали кафеварка, кана с филтър или френска преса, както и от това колко дълго обичате да пиете кафето си.
При еспресо машина 400 мг кофеин се равняват на до 5 малки чашки италианско късо кафе, тъй като всяка чашка от около 45 мл съдържа средно 70-80 мг кофеин.
Ако обичате дълго кафе тип американо - можете да си позволите дори няколко 200 милилитрови чашки - но не повече от 4.
Реално, това е доста голямо количество и повечето хора не го достигат на ден, независимо каква кафемашина ползват.
Но и колко е добре лично за вас да пиете - е в голяма степен субективно. Едно е ясно - ако големите количества започнат да ви се отразяват - трябва да спрете.
Неприятните симптоми са известни: усилено сърцебиене, нервност и дори треперене на ръцете.
Това ново изследване също така посочва, че горните граници за консумация на кафе при бременните жени е 300 мг кофеин на ден - което прави до 4 малки чашки силно италианско кафе - или две по-дълги кафета от еспресо машина на ден.
Във всички случаи изследването е категорично: бременните жени не е нужно да премахват напълно кофеина от диетата си, защото той съвсем не е толкова вреден за плода, както се твърдеше преди години.
Всъщност спорът доколко е полезно и доколко вредно кафето датира от десетилетия.
Много доктори съветват пациентите си да избягват кофеина, защото той може да увеличи риска от сърдечносъдови болести. Техните предупреждения са свързани и с опасността от пристрастяване, до която води напитката.
Според някои лекари хората са склонни несъзнателно да увеличават консумацията на кафе, защото развиват толерантност към по-високото ниво на кофеин.
Сред минусите е посочвано, че кафето също така може да увреди стомашния тракт и че може да допринесе за развитието на язва.
Но много по-малко се говори за положителните ефекти от пиенето на кафе - като например това, че за хората, които редовно го консумират, има 11 процента по-малък риск от развитието на диабет тип 2 - основно благодарение на това, че кафето въздейства на хормоните, свързани с метаболизма.
Също така се знае, че кафето има благоприятен ефект върху кръвоносните съдове и поддържането им здрави, че намалява риска от атеросклроза, която може да причини сърдечна атака.
Знае се още и че кафето е антиоксидант, което пък е полезно при развитието на рак - това може и да обяснява защо за онези, които го консумират редовно, има по-малък риск от развитието на рак на черния дроб.
Разбира се, консумацията на кафе със сигурност е свързана с известно пристрастяване.
Симптомите при липса на напитката сутрин са много добре известни на повечето хора, които го консумират редовно: главоболие, раздразнителност и чувство за умора, което сякаш не минава с напредването на деня.
Въпреки това пристрастяването съвсем не е толкова силно, както например това към цигарите или някои лекарства и симптомите при липса на черната напитка отшумяват доста бързо - за ден или два.
Затова най-добре е просто да спрете да броите колко кафе пиете, а просто да се наслаждавате на малките си навици през деня.