В София скоро ще бъде открита нова спортна зала по изцяло частна инвестиция - мултифункционален комплекс, който ще бъде използван като база на волейболния клуб "Левски" и ще отговаря на всички изисквания на Международната федерация по войлебол.
Инвестицията е в размер на 5 милиона лева и е осигурена от компанията "Гаритидж Инвестмънт Мениджмънт" в партньорство с двама граждани на Казахстан. Спортното съоръжение е част от проекта Garitage Park, в който са планирани за изграждане още две офис-сгради, няколко блока с апартаменти, жилищни къщи, училище, парк и др.
Планираната стойност на целия проект е 180 млн. евро.
Частни вложения без държавно участие в спортни обекти от подобен мащаб са сравнително рядко явление, а "държавата сама няма как да се справи със строежа на нужната спортна инфраструктура, за да удовлетвори всички потребности на голямото спортно семейство", както казва министърът на спорта Красен Кралев при откриването на строителните работи по залата.
Впечатление на събитието обаче направи появата на 36-годишния Красимир Георгиев, който през 2009 г. беше замесен в публичен скандал около опитите за незаконно посредничество при назначенията на магистрати.
Случаят "Красьо Черния"
Малко преди парламентарните избори през 2009 г. тогавашният председател на Комисията по бюджет на ВСС Иван Колев обяви, че "Красьо от Плевен" предлагал да осигури "между 8 и 13 гласа от Висшия съдебен съвет" на кандидати за ръководители на съдилища и прокуратура срещу финансова облага в размер на 200 000 евро.
Разкриването на случая от Колев по време на заседание на Съвета предизвика критики от страна на главния прокурор Борис Велчев заради това, че публичното осветяване на въпросното лице вече прави невъзможно довършването на разследването срещу него и проследяването на контактите му с магистрати.
Случаят придоби широка публичност, разпитани бяха над 30 съдии, следователи и прокурори на ръководни позиции в страната, а двама съдебни кадровици - Иван Димов и Стойко Стоев - подадоха оставки заради контактите си с Красимир Георгиев.
Самият Георгиев беше привлечен като обвиняем за лъжесвидетелстване и за укриване на данъци в размер на 94 хиляди лв. Първото дело приключи с фиаско за прокуратурата, която в крайна сметка бе осъдена от Георгиев да му изплати 4000 лева за нанесени неимуществени вреди през 2015 г.
Вторият съдебен процес по данъчното обвинение се оказа прекратен през 2017 г. по искане на държавното обвинение. По информация на "Медиапул", мотивът за решението е бил установяването на "липса на престъпно деяние". Така или иначе - досието на Георгиев беше изчистено 8 години след избухването на скандала във ВСС.
Обединението с "Джи Пи Груп"
Появата на Красимир Георгиев на церемонията по начало на строителството на новата спортна зала на "Гаритидж парк" е заради участието на компанията "Билдест" ЕООД в проекта за изграждането на обекта.
Едноличен собственик на капитала на дружеството е 32-годишната Даниела Васкова Георгиева, чието име съвпада с това на сестрата на Красимир Георгиев. Фирмата е създадена през 2014 г. в съдружие с Теодор Иванов (син на строителния предприемач и собственик на компанията "Крит" Румен Иванов).
През март 2016 г. Иванов прехвърля своите 50% от капитала на Даниела Георгиева, а шест месеца по-късно "Билдест" ЕООД става партньор с "Джи Пи Груп" в "Джи Пи Билд" ДЗЗД. Именно този консорциум е избран за строителството на проекта "Гаритидж Парк" край Околовръстното шосе.
"Джи Пи Груп" е една от най-големите строителни компании, главен изпълнител по изграждане, ремонт и поддръжка на бензиностанции, газстанции и петролни бази на Лукойл в България."Джи пи груп" е и изпълнителят на общо шест станции от метрото в София, включително на Летище "София", станция "Бели Дунав", "Александър Малинов", "Ал. Теодоров - Балан", и "Надежда".
"Билдест" работи по пет проекта - вкл. жилищен комплекс в Манастирски ливади и Южния парк, както и търговски комплекс до Ботевградско шосе. Две от основните му дейности са свързани с мегакомплекса "Гаритидж парк".
Самият Красимир Георгиев е собственик в две действащи дружества - "Пауър груп" и "КА Консулт груп". Справката в Търговския регистър посочва, че спрямо него са наложени мерки по запор от Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност - т.нар. Комисия "Кушлев". По-късно службата беше преобразувана в Комисията за отнемане на незаконно-придобито имущество (КОНПИ), от началото на 2018 г. неин правоприемник е Комисията "Антикорупция" на Пламен Георгиев.
Проверката за произхода на имуществото на Красимир Георгиев продължава вече осма година, засега няма публично известни данни за резултатите от нея.