Парламентът прие на първо четене промени в Закона за българските лични документи, с които се въвежда чип в личните карти.
С приетите промени се създава възможност в личните карти да има информация за електронна идентичност и квалифициран електронен подпис.
Промените обеч не задължават гражданите да сменят личните си карти - предвижда се вграждането на чипа да стане поетапно при изтичане на настоящите лични карти, а цената да остане същата.
Законът ще влезе в сила от 1 януари 2018 г., когато МВР ще има техническата възможност за издаване на лични документи с електронен носител.
Гражданите ще имат възможност да контролират каква информация се записва на електронните носители в личните им карти, пише в мотивите към законопроекта.
Предвидена е възможност на електронния носител на информация в личната карта да се записват и биометричните данни на лицето в отделен защитен сегмент на носителя, ако в заявлението за издаване гражданинът е заявил желание за това.
С новите текстове се урежда и начинът за вграждане на електронен чип в международните паспорти.
Народното събрание отхвърли законопроекта на ДПС, с който се предлагаше по изключение българските граждани да могат да подават заявления за издаване на документи за самоличност и без обявен постоянен адрес в общината, в която са били регистрирани през последните пет години.