Въпреки могъществото си СССР така и не наложи господство на футболния терен.
Игор Акинфеев (Русия). Като съвкупност от опит и умения е най-добрият вратар не само в Русия, но и в цялото постсъветско пространство. С огромен принос за представянето на ЦСКА Москва и за четирите поредни победи на националния отбор в периода септември-октомври.
Игор Смолников (Русия). Сред най-важните му характеристики са жервоготовност и мъжество в името на отбора. Бележи видим прогрес в Зенит под ръководството на Андре Вилаш-Боаш.
Евгений Хачериди (Украйна). За качествата му е красноречива цифрата 6. Толкова са головете, допуснати от неговия Динамо Киев в първата част от първенството на Украйна. Освен това клубът за първи път от 16 г. проби до елиминациите на Шампионската лига след победи над Макаби и Порто. А Хачериди по правило е на полето от първия до последния сигнал. Той бе в основата и на класирането на Украйна за Евро 2016.
Сергей Игнашевич (Русия). Игра във всички мачове на ЦСКА Москва през миналия сезон и е най-резултатният бранител в историята на руската лига.
Вячеслав Шевчук (Украйна). Дори и на 37 години левият бек на Шахтьор Донецк е основна фигура в националния отбор и бе на терена от първата до последната минута в европейските квалификации.
Алан Дзагоев (Русия). Неговото преквалифициране е сред най-обсъжданите теми в Русия. Той вече играе редовно като опорен полузащитник, успя да се завърне в националния отбор и изглежда готов за подвизи.
Хенрих Мхитарян (Армения). Прави най-добрия си сезон в Бундеслигата от гледна точка на статистиката. Футболистът на Борусия Дормтунд спечели за шести път класацията за футболист №1 на Армения.
Олег Шатов (Русия). Халфът на Зенит непрекъснато прогресира, наложи се в националния отбор и привлече интереса на редица западни клубове.
Андрей Ярмоленко (Украйна). Капитанът на Динамо Киев отдавна надскочи нивото на местната лига. Но все пак постъпи благородно и продължи договора си, който изтичаше през лятото. Целта е ясно - клубът му да спечели добри пари при очертаващия се като сигурен трансфер на запад.
Евгений Коноплянка (Украйна). Най-напред помогна на Днипро да постигне изключителен успех в Европа, а по този начин си заслужи трансфер в Севиля.
Артьом Дзюба (Русия). Шест гола в Шампионската лига и още толкова в евроквалификациите. Кариерата му тръгна рязко нагоре след преминаването си в Зенит.