От Челси в Бенфика за 5 млн. евро, 2011 г.
Челси пусна Матич да си тръгне за жълти стотинки и три години по-късно трябваше да плати 25 млн. евро, за да си го върне. Излезе скъпо, но на „Стамфорд Бридж“ и за секунда не съжаляват за решението си.
От Челси в Ливърпул за 15 млн. евро, 2013 г.
Челси взе пренебрежително малко пари за един от най-добрите английски нападатели в последните 10-ина години. Мислете, каквото искате за Стъридж, но за два сезона и половина с екипа на „сините“ вкара 24 гола в общо 96 мача. И това преди да навърши 24 г. Факторът „постоянни контузии“ обаче винаги работи в негов минус.
От Челси във Волфсбург за 22 млн. евро, 2014 г.
Колко ли много съжаляват в Челси, че изпуснаха талант като Де Бройне. Бе купен през зимата на 2012-а от Генк и бе оставен да доиграе сезона в Белгия. Последва страхотен сезон във Вердер под наем, който доведе и до трансфера му във Волфсбург през януари 2014-а. Изявите на Де Бройне при „вълците“ пък накараха Манчестър Сити да го върне на Острова, превръщайки го в най-скъпия си трансфер – 74 млн. евро.
От Челси в ПСЖ за 49,50 млн. евро, 2014 г.
Луис се превърна в най-скъпия защитник в историята с този трансфер, преди Манчестър Сити да го подобри с привличането на Джон Стоунс. След два сезона с фланелката на парижани, бразилецът реши да се завърне на „Стамфорд Бридж“ и още при повторния си дебютен сезон триумфира във Висшата лига.
От Челси в Евертън за 35,36 млн. евро, 2014 г.
Знаехте ли, че Лукаку няма дори гол с екипа на Челси? Всъщност, белгийският нападател изигра само 15 мача за „сините“. Пристигна от Андерлехт като 18-годишен, но нямаше как да се мери с нападатели като Дидие Дрогба тогава. Затова премина през УБА и Евертън под наем, преди „карамелите“ да го направят рекордния си трансфер през 2014-а. След 25 гола във Висшата лига миналия сезон се заговори за връщането на Лукаку на „Стамфорд Бридж“. Очаква се то да струва поне двойно.
От Челси в Саутхемптън за 13,34 млн. евро, 2015 г.
Бъртранд пристигна в Челси още като тийнейджър от академията на Джилингам. За 10-те си години в клуба обаче така и не получи истински шанс в първия отбор, обличайки само 57 пъти синята фланелка. Бе отдаван под наем в отбори като Олдам, Борнемут, Норич и др. Игра под наем в Саутхемптън през 2014/15, а след края му „светците“ решиха да го задържат за постоянно.
От Челси в Саутхемптън, 2015 г.
Продукт на академията на Барселона, Ромеу не успя да намери мястото си в Челси. Изигра 33 мача в общо четирите години, в които бе собственост на клуба. В две от кампаниите бе отдаван под наем – във Валенсия и в Щутгарт, преди Саутхемптън да плати 7 млн. евро за него през 2015-а. Изявите му през последния сезон дори породиха слухове за желанието на Барса да си го върне. Имайки предвид, че е само на 25, не е изключен подобен ход от страна на каталунците, още повече че отчаяно се нуждаят от подмладяване на халфовата линия.
От Челси в Борусия Мьонхенгладбах за 8 млн. евро, 2015 г.
Въпреки че не изигра нито един официален мач за първия отбор на Челси, братът на Еден Азар редовно е следен от отбори от Висшата лига. Веднага след като бе взет от Ланс Торган бе даден под наем в Зулте Варегем, а след това и в Борусия Мьонхенгладбах, а през 2015-а германският клуб плати 8 млн. евро за него. Все още на 24, времето е пред по-младия брат Азар.
От Челси във Вофлсбург за 32 млн. евро, 2015 г.
Шюрле е от тези футболисти, на които ако им тръгне играта, могат да вкарат и 10 гола в един мач. Образно казано, разбира се. Дори има един хеттрик с екипа на Челси – при победата с 3:1 над Фулъм през 2014-а. В общо 65 мача във всички състезания за Челси вкара 14 гола, което за халф си е доста добро постижение, имайки предвид, че никога не е бил несменяем титуляр. Изкара едва сезон и половина на „Стамфорд Бридж“, след като пристигна срещу 22 млн. евро от Леверкузен. Бе продаден за 32 млн. на Волфсбург през 2015-а, а още година и половина по-късно Дортмунд го купи за 30. В първия сезон при „жълто-черните“ обаче не успя да направи същия фурор, както по-рано с „вълците“.
От Челси в Атлетико Мадрид за 16 млн. евро, 2015 г.
Луиш прекара само един сезон на „Стамфорд Бридж“, в който изигра 26 мача, а Челси го върна на Атлетико за четири милиона по-евтино, отколкото го купи. От тогава насам бразилският ляв бек, въпреки че през август ще навърши 32, отново се превърна в основна част от пъзела на Диего Симеоне.
От Челси върнат в Монако след година под наем, 2016 г.
Ел Тигре изкара два отвратителни периода под наем в Англия – първо в Юнайтед, след което и в Челси. На „Стамфорд Бридж“ вкара само веднъж в 12 мача и се прибра в Монако. С „монегаските“ обаче изигра вълшебен сезон, спечелвайки Лига 1 и достигайки полуфинал в Шампионската лига. 31-годишният нападател наниза 30 гола във всички състезания за тима от Княжеството.
От Челси в Рома за 15 млн. евро, 2016 г.
Салах се превърна в рекордната покупка на Ливърпул, подобрявайки рекорда на Анди Керъл. „Червените“ платиха 42 млн. евро на Рома, които могат да нараснат до 50 при определени постижения. Египтянинът е поредният, който не успя да намери мястото си на „Стамфорд Бридж“, въпреки че изявите му се помнят с добро от феновете. След периоди под наем във Фиорентина и Рома, „вълците“ платиха 15 млн. евро за него миналото лято и само за един сезон направиха печалба от 27 млн., продавайки го в Ливърпул.
От Челси в Ювентус за 20 млн. евро, 2017 г.
Последният в този списък, но не точно. Челси даде 31 млн. на Фиорентина за Куадрадо в края на зимния трансферен прозорец през 2015-а. Колумбиецът записа само 15 мача със синята фланелка, преди да бъде даден под наем на Ювентус през лятото. Куадрадо отново намери себе си на италианска земя, изигра два сезона под наем за „бианконерите“, като през това лято бе купен и за постоянно.