5 причини Конте да удря в земята Гуардиола като най-добър нов мениджър

Неговият отбор има най-добри показатели

Челси е еднолично на първо място преди днешните мачове на Арсенал и Ливърпул, вкарал е най-много голове в лигата (26), има най-добрата защита след тази на Тотнъм (9 допуснати гола срещу 5 на "шпорите"). По същото време миналата година с Моуриньо начело Челси беше на 15-о място в класирането с 14 точки по-малко от днес. Това е невероятен обрат за 12 месеца, постигнат с едни и същи основни футболисти. Снимка: Getty Images

Конте наследи съсипана група футболисти

След ужасния минал сезон отборът на Челси беше загубил увереност. Наскоро Неманя Матич говори за "унижението", което е претърпял, след като Моуриньо го смени в 20-ата минута на един мач със Саутхемптън - сега сърбинът е изненадваща креативна сила в състава на Конте и вече има пет асистенции от началото на сезона (само Де Бройне го води с 6).

А какво да кажем за Еден Азар, който беше сянка на себе си в миналата кампания и вкара първия си гол едва в края на април? Вчера той отбеляза в четвърти мач поред и преживява някои от най-силните моменти в кариерата си. А Диего Коста, който също изглеждаше сломен от Моуриньо, е голмайстор на първенството с 8 гола.

Да, Сити също имаше много трудности в миналото първенство, но Гуардиола нямаше чак такива проблеми за решаване.

Конте изхарчи по-малко пари

Въпреки проваления минал сезон, Челси не похарчи твърде много за нови футболисти и не подмени отбора. Тимът, който завърши на десето място, беше подсилен с играчи за 116 млн. паунда. Класиралите се четвърти Манчестър Сити вложиха 150 млн. паунда за попълнения, включително за 33-годишния вратар Клаудио Браво, който изглежда все по-озадачаващ избор с всяка изминала седмица.

Конте успява да избегне конфликтите

Ето че било възможно новодошъл мениджър да възстанови хармонията в отбора, вместо да се изпокара с поне част от звездите и техните агенти и да си създаде врагове сред останалите треньори в лигата. Гуардиола изгони Джо Харт, заточи Яя Туре и се скара с агента му, а в същото време Конте даде нови сили на футболисти, които изглеждаха изчерпани и искаха да си тръгват от Челси. Азар, Коста, Матич и Педро отново показват какво могат, а легендата Джон Тери приема намалението на заплатата си и по-малкото си игрови минути в името на отбора.

Конте печели тактическата битка

За Гуардиола и неговите тактически експерименти през годините се говори много, но дотук не той, а италианецът показва най-бърза адаптивност към Висшата лига. Когато Челси не вървеше добре, той смени схемата на 3-4-3 и постигна пет поредни победи с голова разлика 16:0. "Не съм виждал отбор да играе толкова добре в тази схема", каза впечатленият треньор на Евертън Роналд Куман след онова гръмко 5:0 вчера. Челси отново изглежда като вълнуващ отбор, който играе красиво и се забавлява на терена. Снимка: Getty Images