Пробивът на Барнзли до Висшата лига през 1996 г. е истинско геройство за отбора с най-много сезони във втория ешелон на Англия. Тимът обаче прекарва само един сезон (и единствен) в най-високото ниво на футбола в Англия. В началото на новия век Барнзли изпадна в тежка финансова криза и беше през закриване, но кметът купи отбора в последния момент и така го спаси.
Форест е нагледен пример какво се случва, когато най-добрият мениджър в историята на клуба напусне. Феновете на Манчестър Юнайтед знаят за какво става въпрос. Става въпрос за Брайън Клъф, който остави огромна празнина в клуба. През 1993-а Форест изпадна от елита, а през 2005-а стана първият европейски шампион в историята, който се свлича до третото ниво.
"Овните" на няколко пъти влизаха и изпадаха от Висшата лига, а неудачите се редуваха и с финансови кризи. Дарби държи и рекорда за най-малко точки във Висшата лига, след като отборът на Пол Джуъл изпадна още през март и записа една победа за цял сезон през 2008-а.
На два пъти отборът, който харчеше сериозни пари през 90-те години на миналия век, стигна до третия ешелон. Сега има надежда, след като тайландски инвеститори купиха клуба. От две десетилетия обаче феновете нямат никакви поводи за радост.
Още един от първите отбори във Висшата лига. Под ръководството на Джо Ройал Атлетик стигна до елита за пръв път от 68 години и беше на минута от финала за ФА къп през 1994-а, но Марк Хюз и Юнайтед попариха надеждите. Това бе и началото на регреса на тима, който през 1997-а изпадна в третото ниво и е там от 19 години.
Сигурно се чудите защо на снимката е Карлос Тевес с екипа на Уест Хем. Шефийлд Юнайтед получи огромно обезщетение от "чуковете" заради нелегалния трансфер на аржентинеза. Той дойде на "Ъптън Парк" в началото на сезон 2006/2007 г и представянето му през втората половина на сезона спаси Уест Хем от изпадане от Висшата лига. Именно негово попадение срещу Манчестър Юнайтед на "Олд Трафорд" в последния кръг остави лондончани в елита. В същото време Шефийлд Юнайтед не успя да надиграе Уигън и изпадна в Чемпиъншип.
Славният някога Лийдс си пати от лошо управление. Първо беше Питър Ридсдейл, а после Кен Бейтс доумъртви йоркшърци. Но имаше още какво да се копае от дъното. От клуба останаха само историята и феновете.
Ковънтри стигна дотам през 2013-а да играе домакинските си мачове в Нортхямптън. "Небесносините" са без трофей вече 35 години, а преди 4 сезона бяха в Лига 1.
Откъде да започнем? Христоматиен пример как НЕ трябва да се управлява отбор през 21 в. Напускането на Хари Реднап през 2008-а даде началото на сводобдното падане. Изредиха се много треньори и бяха продадени най-добрите играчи. На два пъти клубът бе обявяван в администрация.
Ето го и победителят! Някогашната Луда банда с Вини Джоунс можеше да поднесе всякаква изненада, но през 2003-а Уимбълдън бе претопен и се превърна в МК Донс. Днес го има, утре го няма... Колкото и да е зле Помпи, поне феновете имат отбор, който да подкрепят всяка събота. А тези на Уимбълдън вече нямат. През 1988-а лондончани спечелиха ФА къп, а 12 години по-късно изпаднаха от елита и бедите започнаха. През 2002-а бе основан АФК Уимбълдън, но духът на Лудата банда едва ли някога ще се завърне.