Всичко започна с мечтан сценарий за Ерик тен Хаг в Манчестър Юнайтед - с разгром с 4:0 над големия съперник Ливърпул в Тайланд. Да, в контрола, но тази победа може да донесе увереност у "червените дяволи" впоследствие.
Във втората си контрола Юнайтед също вкара четири - 4:1 срещу австралийския Мелбърн Виктори. Въпреки че истинската работа във Висшата лига ще започне след три седмици, Тен Хаг вече започва да налага стила.
Победите обаче останаха на втори план, тъй като по време на турнето на "червените дяволи" досега доминират въпросите за бъдещето на Кристиано Роналдо. Тен Хаг не спира да повтаря, че е готов да работи с португалеца, но няма ни вест, ни кост от Кристиано, а и останалите трансфери на Юнайтед също се бавят.
Ситуацията може да изглежда доста позната за феновете на тима, тъй като сякаш гледаме повторение на положението, в което се намираше Дейвид Мойс преди почти десет години.
През 2013-а шотландецът тъкмо бе наследил великия си сънародник сър Алекс Фъргюсън и проблемите започнаха веднага. Юнайтед отново имаше предсезонно турне в Азия, а около клуба се вихреше трансферен хаос. Тогава друга голяма звезда - в случая Уейн Рууни, искаше да напусне.
Подобно на Тен Хаг, Мойс бе тероризиран с въпроси за Рууни и за потенциалните новопристигащи, с които трябваше да започне неговата ера на "Олд Трафорд". Английският нападател пътува с отбора, но след това напусна лагера предсрочно, обяснявайки решението си с контузия в бедрото.
Официалната причина за липсата на Роналдо е получаването на по-дълга почивка заради по-кратката лятна ваканция, която бе скъсена заради Световното първенство в Катар през зимата.
Съвпаденията не приключват дотук. Рууни също искаше да напусне "Олд Трафорд", защото не бе доволен от ситуацията в клуба. Както и сега с Роналдо, и тогава основен кандидат за Рууни бе Челси. Точно както Тен Хаг трябва да се оправдава за Кристиано сега, Мойс получаваше непрестанни въпроси за бъдещето на английския нападател.
"Освен ако не говоря патагонски, мисля, че вече казахме, че Рууни не се продава - каза шотландският мениджър преди девет лета. - Мисля, че отговорих на всеки един въпрос за Уейн. Казал съм ви всичко за контузията му. Но трябва да знаете, че разполагам с отбор, който не е напълно зависим от абсолютно никого."
Почти десетилетие по-късно Тен Хаг отговаряше абсолютно същото на същите въпроси, само че този път те бяха за Роналдо. "Кристиано Роналдо влиза в плановете ни за следващия сезон - каза холандецът. - Нямам търпение да работя с него. На мен не ми е казал, че иска да си тръгва. Да, прочетох го, но мога да кажа, че Кристиано не се продава. Той влиза в плановете ми и искам да постигаме успехи заедно."
Друго, по което си приличат ситуациите на Мойс и Тен Хаг, е липсата на входящи трансфери. Стратегията на шотландеца бе изградена около привличането на Сеск Фабрегас от Барселона, но въпреки всички оферти от страна на Юнайтед, халфът не пожела да напусне "Камп Ноу". Девет години по-късно амбициите и на Тен Хаг за друг полузащитник на Барса - Френк де Йонг, са напът да бъдат разбити.
Впоследствие Мойс погледна за варианти към бившия си клуб Евертън. Имаше интерес към Лейтън Бейнс и Маруан Фелайни, докато Тен Хаг оглежда трима от бившите си футболисти: защитника Лисандро Мартинес, крилото Антъни и нападателя Брайн Броби, който бе част от Аякс преди трансфера в РБ Лайпциг миналото лято.
В крайна сметка Фелайни се превърна в единственото ново попълнение на Мойс онова лято, а Юнайтед плати 27,5 млн. паунда за него, вместо 23,5 млн., които можеше белгиецът да струва, ако го бяха взели преди 31 юли. Лятото бе определено като тотален провал за новия изпълнителен директор Ед Уудуърд, след което Мойс обвини именно липсата на активност на трансферния пазар за слабата форма на тима още от началото на сезона.
Както за Уудуърд през 2013-а, това лято е първо за Ричард Арнолд, който зае позицията на изпълнителен директор през февруари. В Юнайтед вече пристигнаха Тайрел Маласия от Фейенорд и Кристиан Ериксен, но в Банкок Тен Хаг сам призна, че са му нужни още нови футболисти.
"Знаем какво искаме - не искаме просто нови футболисти, а правилните футболисти - каза холандецът. - Търсим хора в средата на терена, защото там имаме нужда, както и такива в нападение. Продължаваме да търсим. Това ще бъде един нетипично дълъг сезон със Световното първенство, затова ще се нуждаем от повече играчи в сравнение с нормален сезон."
Ключовата разлика между началото на ерите на Тен Хаг и Мойс е споменатата в началото победа срещу Ливърпул, която все пак носи доза оптимизъм за бъдещето. Преди девет години Юнайтед започна с незавидното 0:1 срещу сборен отбор от местната тайландска лига.
Мойс бе уволнен само девет месеца след назначаването си. Сигурно е, че шотландецът не получи достатъчно време, а и следващите години бяха доказателство, че вината за спада в Юнайтед след сър Алекс Фъргюсън далеч не е само негова.
Тен Хаг вече усеща напрежението на титлата "мениджър на Манчестър Юнайтед", но очакванията към него далеч не са толкова нереалистични, каквито бяха към Мойс като посочен от самия сър Алекс за негов заместник. А и положителната нотка от летен разгром над Ливърпул винаги е плюс в очите на феновете.