Ако искате запомнящо се пътуване с влак и екскурзия, за която няма да съжалявате, тогава изборът ви трябва да падне върху теснолинейката Септември - Добринище (до Септември може да стигнете с влак от София).
Наричана "Алпийската железница на Балканите", в рамките на 4-5-часово пътуване тази линия ще ви отведе до най-високата гара на Балканите - Аврамово на 1267 м надморска височина, ще ви прекара през 17 тунела, няколко моста (на снимката виждате най-дългия по трасето - над Ваклево дере), водостоци, спираловидни изкачвания и подпорни стени, проектирани преди поне 80 години.
Това е туристически обект, привличащ хора от цял свят, а през февруари 2020 г. родопската теснолинейка влезе и в топ 10 на най-добрите пътувания с влак в Европа в класация на британския "Гардиън".
Има избор и сред по-малките населени места, особено ако не предпочитате потоците от туристи - като например Цепина, където да видите "Домът-музей на теснолинейката" (става с предварителна заявка) или да се качите до едноименната крепост.
Другите по-малки спирки са Марко Николов, Острец, Света Петка, Смолево, Черна Места, Юруково, Дагоново, Генерал Ковачев, Гулийна баня, Свети Георги и гарата от снимката - Аврамово. Всички те изобилстват от гледки, докато преминавате през Западните Родопи, Рила и Пирин.
Възможностите за отдих по тази линия са много, затова и препоръчваме именно нея. Това не означава да пътувате непременно от София до Враца, а просто да си изберете някоя от спирките с безброй забележителности по маршрута.
За най-пълноценно преживяване изберете пътнически влак, който ще спира и на по-малките гари. Ако не го предпочитате, тогава просто вземете бърз, който ще подмине някои от безлюдните спирки. Ако пък целта ви е Враца, трябва да знаете, че има прекачване в Мездра. Който всъщност бихме ви препоръчали да разгледате, ако искате да си спомните духа на малкия град, където животът продължава да тече спокойно въпреки забързаните времена. А китни магазинчета предлагат почти всичко на цени, които ще ви изненадат... приятно. И не пропускайте най-голямата културно-историческа забележителност на територията на общината - Археологически комплекс "Калето". (на снимката: Ритлите)
Но не заради Мездра или Враца всъщност трябва да изберете тази линия, а заради това, че минава по цялото протежение на Искърския пролом и по южните подножия на Врачанския балкан, където изборът за дестинации също е много богат.
Може да слезете на гара Бов, за да поемете по Вазовата екопътека и да се качите до водопада Скакля. Или да предпочетете Гара Лакатник с небезизвестните ѝ скали (на снимката виждате гледка от Лакатнишките скали към жп линията), както и да се разходите до Черепишкия манастир, слизайки на гара Черепиш или Лютиброд, а оттам и до скалния феномен Ритлите, който видяхте на предишната снимка.
Макар най-доброто време за подобно пътешествие с влак да е юни, когато ще усетите най-силно аромата на прочутата Казанлъшка роза, линията София - Казанлък ще ви заинтригува и през есента. Без прекачване, пътят отнема около 3 часа и половина, билетът е на почти символична цена, а гледките си струват всяка стотинка.
А в самия град има какво да се види - оживен, спретнат, слънчев и далеч от усещането, че времето е спряло и в същото време някак вдъхващ спокойствие. Разходете се в парк "Розариума" в центъра и ще го усетите сами. Или посетете Музея на розата, където ще се изненадате колко малко знаете за "розовото злато". Може да се потопите в история в Казанлъшката тракийска гробница или в зеленина - в парк "Тюлбето", който е емблема на града.
Ако сме ви убедили да тръгнете по линията София - Казанлък, нищо не губите да се отбиете и в Карлово, но задължително въоръжени с книжка от Стоте национални туристически обекта, защото там ще съберете не малко печати. Непременно посетете водопада Сучурум, Карловското кале и разбира се - къщата-музей на Левски.
Малко са хората, които знаят, че до там може да се стигне с влак. Живописно пътуване, особено през есента, което може да осъществите с влак от Благоевград или Генерал Тошево, докъдето също може да стигнете по жп линия от София.
Крайната цел на това 4-часово пътуване си струва. А това са забележителностите като храма "Света Петка Българска", къщата, в която е живяла пророчицата Ванга и манастирският комплекс с музейна зала. Дори да не сте привърженици на нейното наследство, мястото е така енергийно заредено, че след това самите вие ще се чувствате сякаш с по-отворени сетива.
В голям парк наоколо може да подишате от изпаренията на минералните извори или да изкачите възвишението Кожух - част от кратера на вулкан, угаснал преди милиони години.
Това вече е класическа романтика, която смятаме, че всеки трябва да си "причини" поне веднъж в живота. Да наблюдавате излегнати на легло далечните светлини на населените места и постепенно да се унесете в сън от монотонния звук на релсите, звучи почти като приказка.
Но в осъществяването му няма нищо толкова приказно, тъй като спални вагони има по нощната линия от София до Варна. Едно пътуване в петък през нощта би ви осигурило два дни на морето през уикенда, без да плащате солидна сума за бензин и без да се схващате в автомобила си. Е, сезонът вече не предполага копнеж по морето, но пък Варна е толкова космополитна, че и без плаж ще се влюбите в нея.
Дали ще отскочите до Делфинариума, до Морската градина или ще се възползвате от местата за развлечения, животът там кипи и извън летния сезон, така че няма да скучаете.