До 10 май държавите от Европейския съюз вече ще са изчерпали ресурсите, които планетата е способна да им даде за една година, без това да доведе до трайни негативни ефекти. Това става ясно от доклад на Световният фонд за природата, публикуван заедно с Global Footprint Network, в който ежегодно се този "ден на превишаването".
Според докладите с всяка следваща година този ден настъпва все по-рано и по-рано.
"От 10 май европейците ще живеят на кредит. Това означава, че ако целият свят живееше като тях, човечеството щеше да е изконсумирало всички природни ресурси, които планетата може да поднови за една година", се подчертава в доклада.
В документа на Световния фонд за природата се включват фактори като земеделие, лесовъдство, строителство, парникови емисии, риболовни пасажи, подпочвени води и т.н. Организацията отчита, че държавите в Европа са едни от най-големите консуматори на природни ресурси и ако цялото човечество потребяваше колкото европейците, щяха да му трябват 2,8 планети като Земята.
Според информацията в доклада, ако в ЕС живее едва 7% от световното население, то потреблението на континента засяга цели 20% от биокапацитета на Земята.
Там също така се отбелязва и, че ситуацията постоянно се влошава. Така например през 1961 г. този "ден на превишаването" е бил 13 октомври.
Има все пак разлики по държави: Люксембург го е достигнал още в средата на февруари, а за България този ден ще настъпи на 22 юни.
"Това е дефицит, който непрекъснато увеличаваме от година на година, като вземаме назаем ресурси от Земята, от другите страни и от бъдещите поколения", отбелязва Световният фонд за природата.
На ЕС се препоръчва да приеме обща земеделска политика, която съхранява природните ресурси и благоприятства заетостта, както и план срещу обезлесяването и конвертирането на естествените екосистеми и правила за контрол на дейността на риболовните кораби.