Мъж, заподозрян за връзки с Джулиан Асанж, е арестуван при опит да напусне Еквадор. Това съобщават службите за сигурност в страната, цитирани от "Асошиейтед Прес".
Според информацията - задържаният е шведски софтуерен разработчик на име Ола Бини. Той е арестуван в четвъртък на летището в столицата Кито, докато се е готвил да се качи на борда на самолет към Япония.
Вътрешният министър Мария Паула Ромо потвърди ареста на "лице, заподозряно за заговор срещу правителството на Еквадор". Пред CNN Ромо коментира, че разполага с информация за това, че WikiLeaks са се намесвали във вътрешните работи на страната. Преди по-малко от денонощие Ола Бини е написал в Twitter, че се притеснява от "лов на вещици", заради анонса на правителството за текущо разследване по съмнения за руска хакерска акция на територията на Еквадор.
Инцидентът се е случил часове след ареста на Джулиан Асанж в посолството на Еквадор в Лондон, където основателят на WikiLeaks прекара последните 7 години в изгнание.
Асанж очаква екстрадиция в САЩ по обвинение в заговор за пробив в компютър, съдържащ класифицирана правителствена документация. Обвинението може да доведе до максимално наказание от 5 години лишаване от свобода.
"Все по-голям проблем"
До неотдавна властите в Еквадор подкрепяха каузата на Джулиан Асанж и му осигуряваха убежище на територията на посолството си в Лондон. Промяната на режима в Кито обаче доведе до охлаждане на отношението спрямо основателя на WikiLeaks.
Посланикът на Еквадор във Великобритания Хайме Маркан обяви, че по време на престоя си в дипломатическата сграда Асанж се е държал неуважително, превръщал се е във все по-голям проблем и е продължавал да се намесва в изборните процеси, политическия живот и вътрешните работи на други държави.
"Той ни обвиняваше, че го шпионираме, че го лъжем и че сме агенти на Съединените щати", казва Маркан.
През 2018 г. ръководството на посолството поиска от Асанж да спазва определени правила, за да може да запази правото си на престой - включително да плаща сам за интернет-връзката си, за храна и пране; да полага по-адекватни грижи за котката си (на име Джеймс) и да поддържа по-добра хигиена в банята си.
От друга страна, сътрудничката на WikiLeaks Кристин Храфнсон твърди, че Асанж е бил "хвърлен зад борда" от властите на Еквадор: "Това отношение към който и да е човек е ужасяващо. Смятам за позорен факта, че еквадорците се отметнаха от ангажимента си".
САЩ обвиняват Асанж в това, че е помогнал на Челси Манинг (Брадли Манинг, бивш аналитик към американското разузнаване) в опита за пробив на парола и инфилтриране в компютърната система на Пентагона.
"По време на заговора Манинг и Асанж са участвали в разговори в реално време, отнасящи се до прехвърлянето на класифицирани архиви от Манинг към Асанж", се казва в документите на прокуратурата. "Разговорите показват, че Асанж активно е подтиквал Манинг да предостави допълнителна информация. Манинг е казал на Асанж, че "след като това се ъплоудне, няма да разполагам с нищо повече". На това Асанж отговаря "любопитните очи винаги ще намерят нещо интересно".
Сътрудниците на Асанж в WikiLeaks се опасяват, че американското разследване може да доведе до много по-тежко наказание и дори до смъртна присъда по силата на Закона срещу шпионажа, приет от Конгреса през 1917 г.
Храфнсон предупреждава, че обвинителният акт, на база на който се внася искането за екстрадиция на Асанж в САЩ, е формален претекст. "Това е само една част от историята - оттук нататък ще се натрупат още допълнителни обвинения", казва той.
Президентът на Еквадор Ленин Морено коментира, че властите в Лондон са му дали писмена гаранция за това, че Асанж няма да бъде екстрадиран в страна, в която може да бъде изправен пред съда по обвинение, водещо до смъртно наказание.
Тази позиция беше потвърдена и от сър Алан Дънкан, министър по връзките с Европа и Америка към британския Форин офис. Премиерът на Австралия Скот Морисън обяви, че Асанж ще получи консулската помощ, която му се полага като на всеки друг гражданин на страната - "без по-специално отношение".
Докато Тереза Мей и още няколко министри от кабинета приветстваха ареста на Асанж, лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин призова правителството да се противопостави на всеки опит за връщане на Асанж в Съединените щати.
"Екстрадицията му в САЩ заради разкриването на доказателства за зверствата в Ирак и Афганистан не трябва да бъде допускана от британското правителство", пише Корбин в Twitter.
Присъда: политически бежанец
Преобразеният Асанж, с дълга бяла брада и посивяла коса на опашка, се яви пред съда в Уестминстър часове след ареста. Създателят на WikiLeaks прекара почти седем години в посолството на Еквадор, където потърси политическо убежище през 2012 г. заради неуспешните си опити да спре екстрадицията си в Швеция. Прокуратурата в Стокхолм го издирваше заради две отделни обвинения - за изнасилване и сексуален тормоз.
През май 2017 г. главният прокурор на Швеция прекрати дългогодишното разследване по обвинението за изнасилване, за което Асанж винаги е отричал вина.
Арестът му в четвъртък обаче доведе до реакция от страна на адвоката на шведската гражданка, подала жалбата за изнасилване срещу Асанж. Той обяви, че настоява делото срещу 47-годишния австралиец да бъде подновено.
Прокурорите в Швеция потвърждават, че все още не са решили да открият наново разследването, но наблюдават ситуацията около Джулиан Асанж.