Общо 253 млн. души по света живеят в екстремни условия на несправедливост, които могат да се опишат като съвременно робство. Те нямат гражданство или държавите или общностите им са обхванати от конфликти, насилие и беззаконие, позволяващи безнаказана експлоатация. Това става ясно от новия глобален доклад на работната група по правосъдие към Световния форум по правосъдие в холандския град Хага.
Според доклада 4,5 млрд. души са напълно изключени от възможностите, предоставени от закона - те нямат правна самоличност или друга документация, свързана със заетост, семейство или собственост, поради което не могат до получат достъп до икономически възможности и публични услуги, или защита от закона.
Общият брой на хората по света, които нямат пълноценен достъп до правосъдие е близо 5,1 млрд. души - две трети от цялото население на света.
Подобни липси засягат абсолютно всички държави по света като очаквано, най-тежкото положение е в най-бедните страни.
Независимо дали са жертва на насилие, стремят се към развод, изправени са пред тормоз на работното място, имат проблеми с дългове или се нуждаят от разрешаване на бизнес спорове, хората са в безизходица, нямайки към кого да се обърнат. Те са възпирани от разходи и сложни процедури, липса на доверие, че ще се отнесат към проблема им справедливо, или липса на съдебни услуги, които са в състояние да посрещнат техните нужди.
Работната група по правосъдието се председателства от Аржентина, Холандия и Сиера Леоне, както и от Старейшините, независима група от световни лидери, работещи заедно за мир, справедливост и човешки права.