Франция планира от 2040 г. да спре с добива на петрол и газ, като още от следващата година властите в страната ще спрат издаването на нови разрешителни. Това предвижда проектозакон, представен на заседание на кабинета вчера, съобщава Bloomberg.
Подобен ход би позволил на френското правителство да отхвърли повече от 40 заявления за проучване, които вече са били подадени, докато някои съществуващи разрешителни могат да бъдат разширени, за да бъдат спазени съществуващи договори.
Сред тях е лиценз за добив край френската Гвиана, в който Total SA има дял, според съветник на министъра по екология Никола Юло, който говори пред репортери в Париж.
Новото законодателство "ще ни позволи да се освободим постепенно", каза Юло след заседанието на кабинета, потвърждавайки също така, че настоящите разрешения за проучване във Френска Гвиана ще останат валидни.
"Това ще позволи на инвеститорите да отделят повече инвестиции за енергия от възобновяеми източници. В момента нефтът и газът ни оставят зависими от геополитиката", коментира още министърът.
Промените са част от плана на френския президент Еманюел Макрон да поеме водеща роля в борбата с измененията на климата, след като САЩ се оттеглиха от Парижко споразумение за борба с глобалното затопляне.
В плановете на Макрон влиза превръщането на Франция в независима от въглеводородните горива държава до 2050 г. Именно те са сред най-големите причинители на глобалното затопляне.
Франция е добила 6 млн. барела петрол през 2015 г., покривайки само 1% от търсенето си, според данните, представени пред кабинета. Проучването и производството на нефт и газ на френската земя генерира годишни приходи от около 300 милиона евро (358 милиона долара) и пряко или непряко осигурява около 5000 работни места. Съществуващите лицензии за производство няма да бъдат продължени след 2040 г. съгласно предложения закон.
Докато френското производство на петрол и газ може да бъде определено като сравнително малко, промените може да засегнат компании като Vermilion Energy Inc., която има няколко концесии и верпятно ще намали перспективите си за открития на новиз залежи край френската Гвиана.
Според плана, представен от Юло през юли, Франция ще прекрати продажбата на бензинови и дизелови автомобили до 2040 г.
Освен това ще увеличи постепенно данъците върху изкопаемите горива до 2022 г. и ще инвестира повече във възобновяеми енергийни източници.