Полицията в Москва провежда координирана акция срещу журналисти от един от независимите разследващи сайтове в страната - "Проект", след като медията публикува обширен материал за връзките на вътрешния министър Владимир Колоколцев и семейството му с хора, свързвани с мафията.
Според информациите органите на реда са нахлули в домовете на главния редактор на "Проект" Роман Баданин и на журналистката Мария Жолобова. Двамата са автори на въпросния материал.
Друг журналист, заместник-главният редактор Михаил Рубин, е бил задържан близо до дома на Жолобова, където полицейска акция вече е била в ход. Униформените са го откарали до апартамента на родителите му, който също е бил претърсен.
Официална причина за обиските не е посочена, а информацията идва от профила в Telegram на медията.
Според разследването на "Проект" синът на министър Колоколцев - Александър, притежава имот близо до Москва на стойност 1,2 милиарда рубли (16,6 милиона долара). Междувременно племенникът на вътрешния министър е регистриран собственик на къща в елитно предградие на столицата, чиято стойнот възлиза на 200 милиона рубли (2 762 000 долара), придобита през 2012 г., след като Колоколцев вече е станал вътрешен министър.
Журналистическото разследване твърди, че семейството е използвало връзки с руски държавни служители, бизнесмени и дори представители на мафията, за да натрупа сериозно състояние.
За кратко през деня сайтът на "Проект" беше офлайн, но възможна причина за това е и силният интерес към разследването им.
Пред Bloomberg адвокатът на Мария Жолобова - Василий Кушнир, коментира, че служители от Министерството на вътрешните работи са действали по подадена жалба за клевета от страна на бизнесмен. Въпросната жалба обаче засяга друг неин текст, написан 4 години по-рано.
"За първи път виждам някой да идва със заповед за претърсване по дело за клевета", коментира адвокатът.
Въпросният текст, за който е подадена жалбата, засяга президента Владимир Путин с Иля Трабер, бизнесмен, заподозрян в връзки с мафията.
Според адвоката по правата на човека Павел Чиков обаче давността на този случай би трябвало да е изтекла през 2019 г.
В момента Кремъл прилага изключително твърда политика спрямо всички по-сериозни опозиционни активисти и медии. Така например през април тази година друга разследваща медия - "Медуза", която в момента е базирана в Латвия, беше определена като "чуждестранен агент". Това принуди сайта да започне кампания за краудфъндинг, за да оцелее при загубата на приходите си от реклама.
Месец по-късно друга независима онлайн медия - VTimes, получи същия етикет, което в крайна сметка доведе и до фалита ѝ през юни.
С новите промени в Наказателния кодекс на Русия всички групи или лица, идентифицирани като "чуждестранни агенти" в Русия, трябва да разкрият своите източници на финансиране и да поставят съответния етикет на публикациите си, за да не бъдат глобени тежко и дори забранени за разпространение в интернет.
Подобно заклеймяване е голяма пречка за повечето рекламодатели, докато служителите на подобни фирми, етикирани като "чужди агенти" обясняват, че това значително затруднява работата им, включително при работата с източници.
Всичко това се случва на фона на наближаващите през септември парламентарни избори в Русия, на които се очаква водещата партия "Единна Русия" да загуби още от подкрепата си. Кремъл обаче тръгна в посока подсигуряване, обявявайки за екстремистки редица опозиционни групи и активисти, забранявайки им по този начин да се кандидатират за вота.