Започваме, разбира се, с вероятно безспорния връх в комедийната кариера на Барън Коен. Борат Сагдиев е измислен казахски журналист, който първо се появява в британското комедийно шоу Da Ali G Show (1999-2004 г.) и е развитие на два други образа, които Саша Барън Коен ползва по-рано в кариерата си. Борат притежава характерен мустак, твърде приветливо поведение, странни навици и още по-странни културни разбирания. Той събира в себе си десетки стереотипи за хората от бившия съветски блок, а освен това е антисемит (самият Барън Коен е евреин), мизогинист и смущаващо вулгарен.
Именно поради тази причина "Борат" се превърна в интересен поглед към културата на Щатите и някои от нейните лица. А и се оказа огромен успех за Барън Коен, който му донесе "Златен глобус" и му отвори пътя от телевизията към киното.
Предна позиция заслужава и първият популярен образ на комика. Ali G знае малко за много теми и не се страхува да пита, колкото и глупави да са въпросите му според гостите. След дебюта си в британското шоу The 11 O'Clock Show той се сдобива със собствено такова - Da Ali G Show, а впоследствие и игрален филм - Ali G Indahouse (2002 г.) - една доста по-традиционно филмова продукция в сравнение с бъдещите по-импровизирани и рискови проекти на актьора.
Това е един от по-новите образи на Барън Коен и може би най-сполучливия от Who is America? - сатиричното шоу на комика, което дебютира през 2018 г. Морад е "бивш" агент на израелското разузнаване "Мосад" и експерт по контратероризма. За да не бъде разпознат от гостите си, Барън Коен носи специална протеза, която прави скулите и челото му по-големи. При срещите си с лица от обществения и политически живот на САЩ Морад говори с тях за тероризма, методи за мъчение, ползата от това да се дават оръжия на децата и пр.
Още един от класическите образи от началото на кариерата на Саша Барън Коен. И тук в основата на персонажа е стереотип, в случая - за хомосексуалните мъже. Бруно е моден репортер от Австрия. С характерния си акцент и демонстративно поведение той отблъсква хората, с които комуникира, и ги вади извън зоната им на комфорт.
От тук нататък следват само персонажи от Who is America? - шоуто, за което Барън Коен измисли няколко нови лица, с които да ръчка в различни болни точки на американското общество. Д-р Найра е точно такъв - професор по изследвания на пола, либерал от най-крайния и дразнещ тип. Гениалното решение тук е той да бъде изпратен в по-консервативните американски щати, където уж опитва да сближи либерали и консервативи, но всъщност просто засилва напрежението помежду им... както и агресията срещу самия себе си. Как? С предложения като това в град в подобен щат да бъде построена най-голямата джамия в САЩ например.
И ето го и другия полюс - образът Рудик-младши е крайнодесен американец, който вярва в теориите на конспирацията и има сайт по темата. Избраните за интервюта хора са лица като Бърни Сандърс - т.е. такива, които няма как в един момент да не се издразнят на крайните му позиции.
Гаврата на Барън Коен с YouTube-ърите и вълната от онлайн инфлуенсъри не се получи чак толкова успешна, може би заради преиграването. И все пак имаше успех - разговора с подкрепяния от Тръмп бивш шериф Джо Арпайо. OMGWhizzBoyOMG! го накара да защитава правото на американците да имат оръжия в ефира на предполагаемо детско шоу. И още нещо: в записа шерифът казва на инфантилния влогър, че Тръмп би харесал OMGWhizzBoyOMG!, защото "мислели еднакво".
И още един нов образ от Who is America?. Моналдо е италиански милиардер, плейбой и моден фотограф. С него се цели да се покажат някои от най-абсурдните и скандални неща, които само богатите си позволяват. Като опита на Моналдо да купи яхта за сирийския президент Башар Ал-Асад, който показа как някои търговци не се интересуват какво и на кого продават.