През 2016 г. след филма Captain America: Civil War (преведен у нас като “Първият отмъстител: Войната на героите”) режисьорите Джо и Антъни Русо се срещат с Робърт Дауни-младши, за да му разкрият плановете си за бъдещето на неговия герой Тони Старк/Железния човек. А именно, че в края на филма “Отмъстителите: Краят” Тони ще се жертва, за да използва Камъните на вечността и да спаси човечеството.
"Когато започнахме да му разкриваме идеята си и стигнахме до смъртта [на Тони], Робърт започна да плаче. Когато приключихме, каза "Това е страхотно". Тогава разбрахме, че трябва да го направим. Защото той го почувства", разказва Джо Русо за книга.
Именно реакцията на актьора е убедила режисьорите, че това е правилният път.
Тук трябва да започнем с пояснението, че Marvel Studios се занимава с игралните адаптации, а Marvel Entertainment - с комиксите и останалата част от бизнеса с героите. И двете от години са собственост на “Дисни”. След като вече знаете това, ще ви е интересно да научите, че т.нар. творчески комитет в Marvel Entertainment се е опитвал да се меси в плановете на продуцента Кевин Файги (на снимката) и Marvel Studios за филмите.
Така например комитетът не е бил съгласен с това Железният човек и Капитан Америка да се бият във финала на филма Captain America: Civil War (“Първият отмъстител: Войната на героите”).
Наложило се е изпълнителният директор на “Дисни” Боб Айгър да се намеси и да направи така, че Marvel Studios да работи независимо от комитета, развързвайки по този начин ръцете на кинаджиите да правят каквото пожелаят.
Това не е единствената спънка, която е съществувала пред Кевин Файги, считан за архитекта зад успеха на MCU. От Marvel Entertainment не са давали на Marvel Studios достъп и до определени персонажи, сред които Daredevil, Punisher и Ghost Rider.
Целта е било тези герои да се използват в сериали под контрола не на Marvel Studios, а на Marvel Entertainment. Така се стига и до проектите с Netflix, a горепосочените персонажи не успяват да се появят в някои от филмите от MCU. Ситуацията се променя, когато Marvel закрива телевизионния си отдел през 2019 г. и контролът над създаването на сериали отива в Marvel Studios. В резултат на това вече видяхме сериали като WandaVision, Falcon and the Winter Soldier и Loki.
Правата за филмиране на комиксите за Спайдър-мен и до днес продължават да са притежание не на Disney/Marvel Studios, а на Sony. От там вече са направили една трилогия (с Тоби Макгуайър), последвана от рестарт и два нови филма с Андрю Гарфийлд в главната роля, когато шефката на Sony Pictures Ейми Паскал се среща с Кевин Файги от Marvel Studios/”Дисни”.
Двамата се виждат на обяд и Паскал казва на Файги, че иска той да има по-дейна роля в разработването на The Amazing Spider-Man 3. Файги обаче ѝ казва в прав текст "Ейми, честно казано, няма да се получи". Вместо това я контрира със свое предложение - Sony да оставят Marvel Studios да съпродуцират филма, т.е. да го направят без Sony да се месят.
Избран е нов Спайдър-мен, изигран от Том Холанд, който дебютира във "Войната на героите", а след това има и собствен филм - "Спайдър-мен: Завръщане у дома", последван от две продължения.
Когато през 2012 г. се появява "Отмъстителите" (The Avengers), той показва, че може да се направи успешен филм за цяла група супергерои. Зрителите стават свидетели на събирането на оригиналните шестима филмови Отмъстители - Железният човек, Капитан Америка, Тор, Хълк, Ястребово око и Черната вдовица.
Но е имало риск последната, изиграна от Скарлет Йохансон, изобщо да не присъства.
Причината са били проблеми с графика на актрисата и ангажираността ѝ със снимките на други филми. Така се появява идеята да бъде използван друг женски персонаж - Осата (The Wasp). В крайна сметка се оказва, че Йохансон ще е на разположение, което пак не минава без проблеми - Джос Уедън осъзнава, че е написал сценария с Осата наум и трябва да го преработи.
Идеята на сценариста и режисьор е била в ролята да е Зоуи Дешанел (New Girl). В крайна сметка персонажът се появи в първия Ant-Man, а в ролята и до днес е Еванджелин Лили ("Изгубени", "Хобит").
Още една история за Дауни-младши. Неговият Тони Старк се превърна в стабилната основа, върху която беше изградена цялата MCU. Оказва се обаче, че Marvel преди това са искали актьорът да изиграе съвсем друга роля, при това на злодей.
Режисьорът на “Железния човек” Джон Фавро разказва, че когато се вижда с Дауни-младши за главната роля, актьорът по-рано е имал среща с представители на Marvel, чиято идея била той да играе Доктор Дуум - един от най-популярните злодеи в комиксите на компанията, най-често представян като архивраг на Фантастичната четворка.
Преговорите вероятно са били за филма "Фантастичната четворка" от 2005 г., който не е част от MCU и мнозина се опитват да забравят. Естествено, не стигат до резултат, а ролята в крайна сметка отива в ръцете на Джулиан Макмеън ("Клъцни/срежи").
Актьорът зад ролята на Тор си спомня как по време на срещите с пресата за "Отмъстителите: Ерата на Ултрон" (2014 г.) всички са говорили за предстоящия Captain America: Civil War. Когато пита Marvel какво планират, те му обясняват, че там ще са много от останалите герои... но не и Тор.
Казали на Хемсуърт, че неговият персонаж ще си има "своето собствено нещо", но той си помислил, че се е стигнало до края на участието му във франчайза и го отписват.
Оказва се, че греши - Тор се завръща с "Тор: Рагнарок" (2017 г.), а в момента героят на Хемусърт е и единственият от триото Тор-Капитан Америка-Железният човек, чиято история продължава на екран и който скоро ще се сдобие с нов самостоятелен филм.