Филмът "Градът" (The Town, 2010 г.) с Бен Афлек разказва за група престъпници от Бостън, които използват различни маски и костюми - на монахини, полицаи и скелети - за да извършват своите обири.
Видяното на екрана очевидно вдъхновява петима души, арестувани през 2011 г. в Ню Йорк. Те използват редица от нещата, които са видели героите на Афлек и Джеръми Ренър да правят във филма, сред които спиране на тока на местата, които обират, и използването на миньорски начелници, за да си светят в тъмното. По данни на The Hollywood Reporter групата е задигнала над 200 хиляди долара от обиране на магазини за преоценени стоки и ресторанти, преди белезниците да щракнат около ръцете на нейните членове.
Друг престъпник, задържан в банка в Чикаго, дори е в костюм на монахиня - досущ като героите от филма.
Датата е 17 февруари 2003 г. Джош Куук, млад американец от Оуктън, щата Вирджиния, се качва в стаята си след вечеря с родтелите си. По-късно разказва, че като влязъл там, видял плаката на филма "Матрицата" на стената си, след това и своята пушка. Сложил кубинки и черно яке като Нео - главният герой от филма, след което се върнал долу и убил родителите си. Полицията намира телата им в мазето, а 19-годишният тогава Куук кротко чакал униформените пред къщата.
Научнофантастичният филм от 1999 г. и неговите продължения се превръщат в теза за съдебна защита на редица престъпници в Щатите. Техните адвокати - включително и тези на Куук - твърдят, че клиентите им са повярвали, че подобно на персонажите в "Матрицата" живеят в симулирана реалност, в която нищо не е истинско - включително и действията им и последствията от тях.
Така някои извършители на убийства са пратени в психиатрични клиники, но други все пак се озовават зад решетките. Такъв е случаят и с Куук, който излежава присъда от 40 години затвор.
Сериалът Breaking Bad е перфектна история за упадъка на един добър човек, обърнал се към престъпността първо заради нуждата, а след това - заради собственото си его. Уолтър Уайт (Брайън Кранстън) е учител по химия, който започва да произвежда метамфетамин, за да натрупа пари за семейството си. Неговият наркотик е с високо качество и е характерен със синия си цвят.
Едва ли е учудващо тогава, че още през 2010 г. полицията в Канзас намира син на цвят метамфетамин, вероятно вдъхновен от филма. В Бостън пък полицаите арестуват гимназиалния учител Стивън Доран, след като получават сигнал, че той произвежда наркотици. В дома на 57-годишния преподавател е намерена мини-лаборатория, както и 10 хиляди долара в кеш. А когато се явява в съда той е с обръсната до голо глава, а единственото, което липсва, е катинарчето.
Едва ли е изненада, че сериал, в който престъпленията имат основно място, дава идеи на различни престъпници. 28-годишният Джейсън Харт през 2014-а се признава за виновен за това, че е удушил приятелката си предната година. Тялото на 33-годишната жена, с която е имал проблемна връзка, е открито във вана с "киселина" - по подобие на сцена от Breaking Bad. Връзката става по-силна, когато разследващите намират DVD със сериала в дома на Харт.
След задържането си той твърди, че страда от пост-травматичен стрес от военната си служба и е употребявал обезболяващи и хероин. В крайна сметка обаче психолози решават, че е психично здрав, за бъде изправен пред съда. Харт е осъден на 14 години затвор.
"Шофьор на такси" с Робърт Де Ниро е легендарен филм, който обаче е свързван с грозно престъпление. Джон Хинкли-младши е еротоман, който гледа филма най-малко 15 пъти и се идентифицира с главния герой - Травис Бикъл (Де Ниро). Хинкли започва да преследва Джоди Фостър, която участва във филма. Пише ѝ няколко писма, звъни ѝ и не приема нейните откази. Накрая решава да я впечатли, като последва примера на героя на Де Ниро и през 1981 г. прострелва американския президент Роналд Рейгън.
Освен него ранени са още трима души, един от които е прессекретарят на Белия дом Джеймс Брейди. Той получава увреждане на мозъка, а след смъртта му през 2014 г. тя е определена като убийство, защото именно стрелбата е довела до нея. Хинкли не е осъден, а вместо това до 2016 г. е лекуван в психиатрична клиника.
В сцена от комедията с Оуен Уилсън и Винс Вон от 2005 г. героите им слагат капки за очи в чашата на мъж, а резултатът е доста тежка форма на диария. В истинския живот обаче консумацията на подобно вещество може да има много сериозни последствия за здравето. Неколцина вдъхновени от филма зрители очевидно не съзнават това, а след това плащат за опита си за "шега" и със затвор. Гимназист от Милоуки е натровен по подобен начин. През 2019 г. американката Джейми Круз се опитва да изпрати годеника си в тоалетната, за да може да се измъкне от апартамента заедно с 6-месечната им дъщеря. Тя сама признава, че е взела идеята от "Ловци на шаферки", но тя не проработила според очакванията...