Украйна ще се представи на Евровизия с остра анти-руска песен, посветена на систематичните гонения срещу татарската общност след Втората световна война. Песента „1944" не споменава директно последната криза с анексирането на Крим, но тя събуди спомените на мнозина репресирани от комунизма.
В текста се казва: „Когато непознатите пристигат, те идват в твоята къща, те убиват и казват „Невинни сме".
Изпълнителката Сузана Джамаладинова - Джамала е от татарски произход и коментира, че песента е посветена на прабаба й, депортирана от бившия режим заедно с петте й деца.
Татарите са целенасочено разселвани от Крим по време на комунизма, което се смята за лична идея на Сталин, за да се „попълни" полуостровът с руско население. Смята се, че около 240 000 татари са депортирани с влакове до лагери в Централна Азия по обвинения, че поддържат нацистите. Стотици умират по време на пътуването, други така и не се връщат.
„1944" бе избрана с 380 000 гласа от публиката и вот на тричленно жури.
„Тази песен... описва точно страданията, които преживяваме днес в Украйна", коментира популярната поп певица Руслана, която преди години спечели Евровизия.
Регламентът на Евровизия не допуска участието на песни с политически послания в надпреварата, но според лидера на кримските татари Мустафа Джамилев няма проблем: „В текста не се споменава нито окупация или безобразия, извършени от окупаторите в нашата родина, нито въпросът с ужасните страдания на коренното население".
„Това е песен за моето семейство. Имах нужда от тази песен, за да се освободя, да предам спомена за тази млада жена, която е останала без гроб", коментира 32-годишната Джамала пред AFP миналата седмица.
Изпълнителката допълни, че се е включила в конкурса, защото иска хората да чуят нейната творба, написана „в състояние на безпомощност" от настоящата руска окупация на Крим.
Според нея днес татарите в Крим също са окупирани и преживяват трудни времена: „Напрежението върху хората е огромно, някои изчезнаха без следа и това е ужасяващо. Не искам историята да се повтори".
За Джамала това ще е второ участие в Евровизия, след като през 2011-та година бе дисквалифицирана за нередности.
През 2009-та година, в разгара на конфликта в Южна Осетия, грузинската диско песен „We Don't Wanna Put In" беше дисквалифицирана заради препратки към руския лидер Владимир Путин.
Финалът на песенния конкурс ще се проведе в Стокхолм през май.