"Южен поток" с 20 на сто по-скъп

Руският газов гигант Газпром трябва да изхарчи общо 738.5 млрд. рубли ($23 млрд.) между 2011 и 2017 г. за разширяване на местната газова система, за да може газопроводът "Южен поток" да се свърже с Европа, което повишава цената на целия проект с около 20% по информация на Ройтерс, съобщи Economynews.bg.

Проектът за "Южен поток", възприеман като руския отговор на опитите на Европа да намери алтернативни доставки на газ, трябва да пренася около 63 млрд. куб. м газ през Черно море, България, Сърбия, Унгария и Словения до Италия.

Очаква се първата фаза да бъде готова за изпомпването на 15.75 млрд. куб. м газ до края на 2015 г., а пълният капацитет да бъде достигнат до 2018 г. В документ, публикуван на сайта на "Газпром", компанията уточнява, че ще трябва да похарчи допълнително 228.5 млрд. рубли ($6,9 млрд.) за нови мощности на местната мрежа, което е с 45% повече от предишната оценка от 510 млрд. рубли за тази цел.

"Газпром" не уточнява на какво се дължи това повишение. Разходите за разширяване на руската газопроводна система на Газпром заедно с разходите за самото изграждане на "Южен поток" сега ще възлизат на около $46 млрд. Преди руският газов монополист определяше цената на изграждането на газопровода на 17 млрд. евро ($23,3 млрд.).

Много анализатори поставят под въпрос необходимостта от "Южен поток", като посочват, че "Газпром" вместо това трябва да се съсредоточи върху преговори с Украйна, втория по големина клиент на "Газпром" след Германия, за да се гарантира бъдещата сигурност на доставките през украинска територия.

Украйна е обезпокоена от строежа на газопровода "Южен поток", заяви пред телевизия ICTV украинският министър на енергетиката и въгледобивната промишленост Едуард Ставицки, цитиран от Укринформ. Ставицки изрази безпокойство от събитията през последния месец, "а именно обявеното от България начало на строителството на Южен поток".

Той изтъкна, че през него се планира транзит на най-малко 60 млрд. куб. метра руски газ до Европа, докато в момента през Украйна преминават транзитно около 90 млрд. куб. метра годишно. Ако тези обеми намалеят, украинската газопреносна система с течение на времето ще се превърне в скрап, предупреди Ставицки.

Министърът допълни, че строежът на газопровода е бил основен въпрос в разговорите с европейските му колеги. "За съжаление, засега само ни казват, че това споразумение не е ратифицирано от Европейската комисия, но някои страни членки на ЕС вече са взели решение за строителството", подчерта той.

Укринформ припомня, че строителството на "Южен поток" започна в България на 31 октомври. Дължината му на територията на страната ще бъде около 540 км, а проектната мощност - 63 млрд. куб. метра газ годишно. Стойността на строежа ще бъде над 3,3 млрд. евро. Българските потребители трябва да получат първия газ по Южен поток в края на декември 2015 г.

Премиерът на Русия Дмитрий Медведев и на Словения Аленка Братушек ще обсъдят днес подробно подготовката за изграждането на словенския участък на газопровода "Южен поток", съобщи руската правителствена служба, цитирана от ИТАР-ТАСС.

Братушек пристигна вчера в Русия на двудневно работно посещение. В центъра на разговорите ще бъдат въпросите за търговско-икономическите взаимоотношения, уточни пресслужбата. Русия е един от водещите външнотърговски партньори на Словения. В над 60 руски региона работят компании от тази страна, припомнят от правителството.

През 2012 г. руско-словенският стокооборот е нараснал със 7,2 процента спрямо предходната година до $1,56 млрд. За периода януари-септември 2013 г. стокооборотът се е увеличил с 5.3%. При преговорите ще бъдат подписани редица двустранни документи.

Новините

Най-четените