Две от най-големите руски държавни банки - "Сбербанк" и BTБ ("Внешторгбанк") - и поне петима олигарси попадат в новия списък със санкции на САЩ и ЕС заради руската намеса за събитията в Украйна, пише в. "Уолстрийт джърнъл" авансово, тъй като новите „попълнения" ще бъдат официално обявени днес или утре, 30 юли.
ЕС добавя последни щрихи върху многосекторните икономическите санкции срещу Москва, които ще се насочат към финансова й система, налагане на оръжейно ембарго, ограничаване на вноса на военни продукти и оборудване за неконвенционален добив и преработка на петрол, заявиха дипломати.
BTБ контролира малко под 10% от Корпоративна търговска банка, но се очаква този дял да бъде национализиран от България при закриването на КТБ. Засега руската банка се отказа да участва в спасяването на КТБ, макар в началото на кризата да имаше сценарий да я купи. BTБ придоби още участие във „Виваком", както и в "Булгартабак", което наскоро продаде на регистрираното в Лихтенщайн дружество "Ливеро естаблишмънтс".
Западните санкции ще направят много трудно финансирането на банките чрез външни заеми от ЕС и САЩ. В работен документ на Европейската комисия се казва, че новите мерки "вероятно ще засегнат бизнес климата в Русия и ще ускорят изтичането на капитали", допълва Reuters.
Великобритания призна, че мерките ще причинят „болка" на лондонското Сити. Руската икономика може да изгуби от секторните санкции на ЕС 23 млрд. евро още през тази година и още 75 млрд. през следващата, изчисляват европейски чиновници, но анализатори очакват и икономиката на Европа също да пострада.
Вашингтон и Брюксел отдавна предупреждават, че ограничителните мерки ще се прилагат не само срещу високопоставени руски политици и бизнесмени, но и срещу компании. Очаква се в разширението на списъка да попаднат най-малко петима души от приближението на президента Путин.
Лидерите на Великобритания, Германия, Италия, САЩ и Франция се договориха на конферентна телефонна връзка да предприемат нови мерки срещу Русия заради украинската криза, съобщи френското президентство. Според тях, за да се постигне мир в Украйна, „трябва да бъде усилен натискът по отношение на Москва", тъй като не прави достатъчно, за да убеди сепаратистите от източната част на Украйна да преговарят за мир.
ВЕБ ("Внешекономбанк"), която също е в топ 4 на руските банки и има 50% държавен дял, вече е санкционирана от САЩ със забрана да работи с американските кредитни и дългови пазари. Руската земеделска банка (Росселхозбанк) остава единствена извън подложените на санкции.