Два дни, след като стана ясно, че екип на френско-немската телевизия ARTE е бил подложен на натиск, докато е снимал репортаж за депутата от ДПС Делян Пеевски, изданията Нова медийна група отвърнаха с разкрития кой стои зад репортажа.
Всекидневниците "Телеграф" и "Монитор" твърдят, че скандалът е част от мащабна кампания на бизнесмена Иво Прокопиев, който се е прицелил в доставките за АЕЦ "Козлодуй".
Според изданията, малко преди излъчването на репортажа, хора от обкръжението на президента Росен Плевнелиев са признали, че той и Иво Прокопиев готвят удар през чуждестранна медия срещу Делян Пеевски. Причината - внесеният от него и Йордан Цонев закон, който забранява достъпа на офшорки до 28 икономически сектора.
Капитал, Noresharski и Първа атомна
Голяма част от материала е посветена на журналиста Николай Стайков, работил заедно с ARTE по репортажа. "Телеграф" и "Монитор" припомнят, че координаторът на антиправителствената информационна служба Noresharski.com в миналото е бил част от екипа на "Капитал".
След като го напуснал, той влязъл като миноритарен акционер във фирма за създаване и поддържане на електронни сайтове, 76% от която били притежавани от "Икономедиа".
Проследени са и други с участието на Стайков, както и това, че е представител на офшорна фирма за консултантска дейност и прелицензиране на дигитални изображения. От изданието напомнят, че в закона "Пеевски" се забранява участието на офшорки в управлението на средства за масова информация.
Основен акцент в публикацията обаче е покупката и последвалата продажба на пристанището в оряховското с. Остров (разположено близо до АЕЦ "Козлодуй"), които са с участието на сестрата на журналиста Искра Стайкова. През далечната 2004 г. "Параходство Българско речно плаване" ЕАД, в което Иво Прокопиев има 30%, й продава порта, заедно с административна сграда за 21 288 лв. В началото на 2005 г. тя го продава за 18 500 лева на фирма, притежавана от британски гражданин.
Според "Телеграф" и "Монитор", целта на сделките била чрез подставени лица Прокопиев да придобие контрол над доставките на ядрено гориво за централата.
След като разнищват и друга странна и скорострелна смяна на собствеността с участието на Искра и Николай Стайкови (този път - на къща в златаришкото село Чешма), изданията излизат със следното заключение: "Самите врътки, както и обвързаността му със скандалните схеми, въртени от Прокопиев, поставят под съмнение моралното му право да раздава присъди кой е и кой не е олигарх в България".