Председателят на Съвета на директорите на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов обяви, че подава оставка, предаде Фокус. Той обяви, че се отказва от поста си, защото доверието е най-важното нещо в едни избори.
Скандалът около "Информационно обслужване" избухна заради изказване на шефа на държавната фирма проф. Михаил Константинов, че ще направи "всичко по силите си", за да не се върне тройната коалиция на власт. От БСП, ДСБ и ДПС поискаха оставката му, като посочиха, че се е превърнал в партиен пропагандатор на ГЕРБ и може да опорочи вота.
"И през акъла не ми е минавало за фалшифициране на резултати. Впрочем, това не е и възможно", каза на нарочна пресконференция в БТА проф. Константинов. Той обясни, че по отношение на тройната коалиция е имал предвид само действия в рамките на закона.
"Фразата беше глупава и е добре първо да се мисли, а после да се говори", покая се математикът, който поиска извинение от служебните министри заради скандала.
Сценарий
Михаил Константинов все пак не пропусна да коментира нападките от страна на опозицията. Той заяви, че е бил обвинен в "бъдещо престъпление" - нещо, с което би бил горд Сталин.
Според Константинов, целта е изборите на 12 май да не бъдат признати, България да бъде обхваната от хаос и така олигарси с големи дългове да могат да се спасят.
"Има данни, че една доста голяма партия ще получи доста по-нисък резултат от това, което е очаквала. Една друга пък малка партия ще изчезне завинаги от политическата карта на България. За ДПС няма да говоря - въпросът е с кого ще се коалират", каза пред журналистите професорът, който се похвали, че прави "добри прогнози".
Константинов посъветва БСП да се примирят с идеята, че партията им ще се разцепи на комунисти и социалдемократи. Шефът на "Информационно обслужване" в оставка смята, че това е неизбежен процес.
Той разкритикува ДСБ, които вчера излязоха с конкретни мерки за по-прозрачни избори. От партията на Иван Костов поискаха Националният статистически институт да подготви протоколите от изборите, а те, заедно със софтуера за броене на бюлетини да са достъпни онлайн.
Проф. Константинов посочи, че НСИ не може да се занимава с резултатите от вота, а през софтуера за обработка на данните от гласуването не се виждат бюлетините, тъй като се използва информацията от протоколите на избирателните комисии.
Същевременно, Константинов каза, че с колегите си от "Информационно обслужване" са обсъждали варианта да не участват в конкурса за обработка на резултатите от вота, тъй като не са длъжни, а в дружеството има много хора, които са били ядосани от обвиненията.
"С приказки, може дружеството да се отстрани, но тогава какво ще се случи – бедна ви е фантазията", предупреди професорът.
Математикът заяви, че подава оставка пред Съвета на директорите на дружеството. "Нито премиерът Марин Райков, нито президентът Росен Плевнелиев, нито "господарят на света" Барак Обама могат да уволнят член на Съвета на директорите на акционерно дружество, дори когато мажоритарен собственик е държавата", обясни математикът. Той изрази надежда, че ще бъде освободен следващата седмица.
Часове след подаването на оставката си от "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов получи покана от служебния премиер Марин Райков да се включи в изборния борд към Министерския съвет. Това съобщи правителствената пресслужба, след като двамата са провели телефонен разговор.
"Това е отговорно и смело решение, което изразява позицията на един достоен и честен човек", заяви премиерът по време на разговора, цитиран от правителствената пресслужба. Райков казал още, че с професионализма и познанията си проф. Константинов може да допринесе изключително много за успешната работа на изборния борд.
Очаква се следващата седмица съветът на директорите на "Информационно обслужване" да гласува оставката на досегашния си председател, както и да обсъди дали да не се оттегли от конкурса за фирма преброител