Премиерът Бойко Борисов не вижда причина да подава оставка. Той изрази очакване протестите в страната да спрат с падането на цената на горивата, което по думите му вече е започнало.
Министър-председателят каза, че оставката на Валери Симеонов не се обсъжда в момента.
"Оставката му стои на дневен ред в Патриотичния фронт", каза Борисов в интервю за bTV. Обясни, че ГЕРБ има споразумение с целия фронт, а те имат вътрешни отношения помежду си. Все пак Борисов отново поднесе извиненията си на майките на деца с увреждания, които бяха обидени от изказвания на Симеонов.
Премиерът коментира, че въпреки всички срещи с протестиращите родители, както и отпускането на 160 милиона лева повече в бюджета на Министерството на труда и социалната политика, които да отидат за тяхна подкрепа, изказването на Симеонов е върнало този напредък назад.
Борисов отбеляза, че Симеонов е не само вицепремиер, но и председател на една от партиите в коалицията. Ако не било така, то премиерът е щял да бъде неотстъпчив за неговата оставка.
Все пак рокади в парламента ще има, но сега "не е моментът за тях", стана ясно по време на интервюто.
На въпрос дали лично е накарал вицепремиера да е извини, Борисов каза, че извинението е дошло след Коалиционен съвет, на който е преценено от „всички колеги”, че лидерът на НФСБ трябва да се извини. Според министър-председателя Симеонов е бил искрен в извинението си, защото самият той има човек в неравностойно положение в семейството си.
За протестите
На въпрос дали се е уплашил от протестите в страната, Борисов отговори с "Този път не, защото няма за какво".
Министър-председателят коментира, че правителството полага "огромни усилия" да намалява цените на горивата, но "това е пазар". Той съобщи, че цените на горивата падат не заради протестите, а заради цената на петрола.
"Сега, когато започнаха да падат, се засилват протестите", отбеляза Борисов.
Държавата няма как да намали цените, защото единственият вариант за това бил намаляване на акциза. Взета е мярката Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да накара компаниите в бранша да публикуват всеки ден как се формират цените на горивата.
Увеличаване на доходите е в основата и на новия бюджет, коментира Борисов, визирайки предвидените по-високи с 10 процента заплати на работещите в бюджетния сектор.
Нашият проблем е как да привлечем добри специалисти, а ни трябват стотици във всички онези сектори, които ще облекчат гражданите, коментира Борисов. Той посочи, че държавата като работодател се конкурира с частния сектор, където заплатите са по-високи.
"Правим електронно управление, качваме електронни регистри - как да привлечем специалисти за това?", попита Борисов.
По темата с бедността в страната и увеличенията на депутатските заплати с 90 лева, той посочи, че заплатата на президента става 11 хиляди лева и отбеляза, че това е с 4 000 повече от неговата.
"Бедността не е грях, когато взимаш 11 хиляди лева", коментира премиерът като отбеляза, че "ако не държавният глава, то кой трябва да получава толкова?". Посочи, че гражданите също заслужават повече.
"Хората трябва да разберат - ако сега счупят държавата, тези повишения в цените ще продължат", каза Борисов.
За конфликта между управляващите и президентът Румен Радев
"Не знам с какво сме причинили тази фраза "война с институциите"", обясни премиерът. Той посочи, че от миналия петък досега не е имало ден, в който държавният глава да не е нападал правителството, включително и за Конституционния съд.
Според Борисов президентът е нападнал и медиите в страната след като ги е определил като "атрофирали". Според него това изказване на Радев е насочено към медиите и самите те трябва да кажат на властта "какво им пречи".
"Партията държава” е неговата партия, коментира Борисов във връзка с друг момент от изказването на президента Радев. С това премиерът визираше БСП и поиска държавният глава да коментира "всяко едно управление".
"Как няма да сме най-бедната държава като седем милиарда сме разпръснали по време на управлението на БСП?", попита министър-председателят. По думите му докато други държави са правили приватизация, у нас всичко е било нарязано за скрап, а това не е станало по време на управлението на ГЕРБ.
Борисов коментира, че е казал на кметовете от неговата партия да защитят искането за по-високи данъци за старите автомобили, срещу което Радев също се обяви. Премиерът посочи, че „най-лесно” би било управляващите да се откажат от предложените промени и България да се превърне в автомобилното гробище на Европа.
За големите акции в страната
Във връзка с разследванията на бизнесмени като семействата Арабаджиева и Баневи, премиерът коментира, че понякога са необходими години, за да се установи как функционират някои престъпни схеми.
Що се отнася до това, че по време на Европредседателството висши гости от други държави са били настанявани в хотелите на разследвани лица, Борисов коментира, че само тези хотели "си имаме".
Според премиера държавата се справя добре в борбата с контрабандата. При акциите в страната се действа срещу всички, каза Борисов.
Обединени патриоти ще предложат нов председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ), който да заеме мястото на арестувания за корупция Петър Харалампиев. В момента агенцията се ръководи от нейния заместник-председател.
За отношенията в голямата коалиция
Бойко Борисов коментира, че се разбира еднакво с всичките си коалиционни партньори.
"Ние сме много различни и надали в друга конфигурация щяхме да седнем и кафе да пием заедно", посочи министър-председателят.
По думите му до този формат на управлението се е стигнало по решение на българските избиратели.
За България и Европа
Според премиера „единственото добро” за България е Македония да влезе в Европейския съюз и НАТО. Той изрази увереност, че България няма да бъде ограбена от историята си в случай, че това се случи.
"Не виждам с какво могат да ограбят българската история, а ако се опитат или се проявят такива настроения, те ще срещнат много тежък отпор", каза Борисов.
"Истински се радвам, че е толкова добър доклада, иначе щяхте да ме разпънете, както толкова пъти сте го правили", беше краткият коментар на Борисов относно доклада на Европейската комисия за напредъка на България. Според него добрите резултати в доклада ще помогнат за влизането в Шенген по въздух и по вода.
Според Борисов "няма как да не сме най-бедната държава, като сме разпръснали 7 млрд. лв. след управлението на БСП." Той изчисли, че купуването на реактори за АЕЦ "Белене", договорите за изкупуване на електроенергия с ТЕЦ "Марица-изток 2" и фалита на КТБ струват точно толкова. ________________________ Горното е цитат от друга медия, но мисля че чудесно обяснява причините за положението у нас - неадекватни решения, които не са прецедент в нашата история. За това не са виновни малцинства или човешки потоци възникнали и насочени към места извън нашата територия. Ако търсим вина, трябва да я потърсим първо в себе си и да си дадем сметка, че нещата не стават с демонтиране на системата, без да сме наясно с какво ще я заменим.
Днешният ни хал е резултат от наслагване на много грешки, негативи, безумия и пр. в продължение на десетилетия. Като се започне от това, че: - Ние не сме субект, а обект в историята и в геополитиката. - Ние все догонваме, не измисляме нищо, а само имитираме. В резултат - всякакъв творчески процес или дейност у нас вече са на изчезване. Никаква оригиналност за нищо и в нищо. Никакъв, дори плах опит за пионерстване в някоя област. - Не създаваме, а преписваме на коляно чужди законодателства, след което бързо ги гласуваме /щото ни "натискали" от не знам къде си/, без грам мисъл как ще се прилагат и как ще се отразят те у нас. - С огромен патос и самоотверженост се съгласяваме с всякакви чужди изисквания, идеи и мнения, без въобще да се замисляме до какво биха довели и дали изобщо са приложими у нас. - Представите ни за света се формират от реклами, филми и спорт. - "Героите" и "идолите" са обикновено спортисти, участници или водещи в риалити-шоута, фолк-певци, мутри. - Всякакви духовни занимания са изтикани на заден план - първо, заради финансови ограничения и второ - защото пораждат чувство на срам. - Парите, печалбата и пазара са издигнати в култ, без ни най-малко да се усъмним, че дейности като здравеопазване, образование, култура, обществени услуги - като електроснабдяване, топлоснабдяване, транспорт и пр. - нямат и няма как да имат каквото и да било общо с т.нар. "пазар". В резултат се стигна до там, че от Държавния бюджет да се заделят пари и за частни университети и училища. - Всякаква дейност, касаеща фундаментални научни изследвания, разработки и пр. е поставена /неизвестно защо/ в пряка обвързаност с възвръщаемост от приходи и печалби, но, в срок не по-късно от утре. В резултат - тотална маргинализация на всичко свързано с наука, евакуация в чужбина на наши учени, специалисти, експерти и пр. - С огромна охота предадохме в ръцете на "чужди инвеститори" всичките ни природни богатства, като подписахме договори със срок от най-малко 25 години, според които за това получаваме трохи, а ако решим да ги прекратим предсрочно, да плащаме такива неустойки, че ще тежат на правнуците ни поне до края на хилядолетието /а може и след това/. - Разпуснахме армията си и се съгласихме в замяна да имаме нещо, което дори не е и нейно подобие. Нарязахме за скраб ракети, танкове, самолети, боеприпаси. - Разтурихме ТКЗС и раздадохме обработваемата земя в "реални граници", с което върнахме селското ни стопанство някъде в 19-ти век. След това създадохме "фермери". Те отглеждат пшеница, ечемик, царевица, рапица и слънчоглед. Яздят коне и носят каубойски шапки. И не могат да се оженят. - Безапелационно преимаме за изпълнение всички мерки и ангажименти, "спускани" ни от МВФ, СБ и който още се сетите. А те все са свързани със стягане на колани, орязване на разходи за социални дейности и т.н. - От освобождението ни от турско робство, та до сега, ние все още нямаме изработена дългосрочна стратегия, цел, съобразена с нашите особености, бит и култура, която да следваме - бавно, но неотклонно. Няма изработена визия за това кои сме, какво можем и какво - не, какви искаме да бъдем и къде да отидем. Членството ни в разни съюзи не може да бъде цел, а единствено средство за постигането и. Може да се изрежда още, но: Дали гореизброеното е предмет единствено и само на оставка?
Преди години, проф.Андрей Пантев предрече: "Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости" А преди 2 години, проф.Иво Христов констатира: "Успяха и в двете".