На референдума, иницииран от „Шоуто на Слави", избирателите са гласували масово с „да" на трите въпроса. По данни на „Маркет Линкс" към 20.30 ч. избирателната активност е била 50.37 процента, но без да са преброени гласовете от чужбина. Това означава, че са гласували 3 441 423 души. За да бъде признат за задължителен, избирателите трябва да минат 3 501 269 души. Ако отговорите „да" на трите надхвърлят 50% от гласовете (както е в случая), то референдумът трябва да влезе в сила.
Решението, прието с национален референдум, не подлежи на последващо одобрение от Народното събрание. Народното събрание приема акт, когато това е необходимо за изпълнение на решението.
Ако в срок до три месеца след обявяване на резултата от референдума Народното събрание не приведе свой акт в съответствие с изразената от гласоподавателите воля, този акт не се прилага в частта, която противоречи на решението на референдума.
Това означава, че Изборният кодекс и Законът за политическите партии ще трябва да бъдат променени до началото на февруари 2017 г. - в противен случай, няма да се прилагат при провеждането на парламентарни избори и при определянето на субсидиите за партиите.
Промяна ще трябва да се направи и в Закона за прякото участие на гражданите, за да бъде вписано новото условие - задължително гласуване на национални и местни референдуми.
Законността на референдума може да бъде оспорена в седемдневен срок от обявяването на резултата, пред тричленен състав на Върховния административен съд, който се произнася с решение в 14-дневен срок. Решението на тричленния състав може да се оспорва пред 5-членен състав на Върховния административен съд, който се произнася с решение в 14-дневен срок.
Според Закона решението от референдума трябва да бъде обнародвано в „Държавен вестник" от председателя на Народното събрание в тридневен срок след получаването му от Централната комисия за произвеждане на национален референдум след изтичане на срока за обжалване или след влизането в сила на решението на Върховния административен съд по чл. 24.