При избори днес ГЕРБ биха били твърдо първа политическа сила, докато БСП и "Продължаваме промяната" биха влезли в спор за второто място.
Това са част от изводите от проучването на социологическа агенция "Сова Харис", проведено в периода 27 октомври - 2 ноември 2021 г. сред 1000 български граждани по метода на стандартизираното лице в лице интервю в дома на респондента. Максимална грешка за 50% относителен дял при 95% гаранционна вероятност е 3,1%.
Проучването е проведено по поръчка на Dir.bg.
Според данните от изследването за ГЕРБ-СДС подкрепа дават 23,8% от избирателите, обявили, че ще гласуват на предстоящите избори. Подкрепата за "БСП за България" се измерва на 16,7%, докато тази за ПП на бившите министри Кирил Петков и Асен Василев е 15,6%.
По-надолу остават "Има такъв народ" с 13,4%, ДПС с 9,7%, "Демократична България" с 9,1% и "Изправи се БГ! Ние идваме" - съвсем малко над бариерата за влизане в парламента - с 4,1%.
Под чертата обаче остават партии като "Възраждане" с 2,5% подкрепа и ВМРО с 2,1%. За други политически сили биха гласували 1,9%, а 1,1% биха сложили гласа си на "Не подкрепям никого", ако изборите бяха днес.
Според анализа на социолога Васил Тончев от "Сова Харис", "Продължаваме промяната" се оформя като лидер на новите, протестни формации, измествайки от тази позиция ИТН на Слави Трифонов. Сериозни загуби отчитат от ДБ и от ИБГНИ, като отливът на подкрепа от тях подхранва новия проект на двамата бивши служебни министри. Все пак социологът отчита, че социалният профил на формацията на Мая Манолова ѝ позволява да се задържи над бариерата и да ѝ даде шанс за влизане в следващия парламент.
Според анализа на "Сова Харис" в момента БСП се радва на нарастващо значение в общата политическа картинка, след като социалистите се превръщат в приемлив партньор за новите формации с оглед на близките им позиции по някои въпроси и с категоричната им анти-ГЕРБ политика.
Именно тази роля води и до това укрепване в резултата на червените, виждащ се от данните в проучването.
"Разбира се, съставянето на правителство от 4 или 5 политически субекта, изповядващи различни идеологии, е задача с повишена трудност. Провал за трети път ще дискредитира идеята за промяна", се отбелязва в анализа.
Що се отнася до президентския вот, в момента ясен и категоричен фаворит е Румен Радев, като според данните той може да вземе победа още на първия тур. Проучванто показва, че за действащия президент са склонни да гласуват 56,2% от заявилите в анкетата, че ще гласуват.
След него се нарежда независимият кандидат проф. Анастас Герджиков, подкрепен от ГЕРБ, с 23,5%, следван от лидера на ДПС Мустафа Карадайъ със 7,1% и Лозан Панов с 6,8%.
За друг кандидат биха гласували 6,4%.
Ако все пак се стигне до балотаж, Радев би взел около 67%, докато за потенциалния му противник проф. Герджиков биха отишли около 33% от гласовете.
Напълно сигурни, че ще гласуват на предстоящите избори, са малко повече от половината живеещи в страната избиратели - 52%, което би означавало, че около 3 млн. души се очаква да гласуват на изборите на 14 ноември за президент и парламент.
"Според резултатите от проучването, не се наблюдава възможност за възникване на допълнителна мотивация, която да стимулира колебаещите се 21% да упражнят правото си на вот. По-скоро пикът на пандемията, умората от участие в избори, езикът на омразата в предизборините кампании биха могли да откажат и част от твърдия електорат", се казва в анализа на Васил Тончев.