Красотата на огромния отворен свят; разнообразието от куестове, занимания и предизвикателства; подробните диалози; безупречното озвучение; дълбоката митология; красивият дизайн на героите и атрактивната бойна система – всичко това може да бъде обобщено с думата богатство. The Witcher 3 дава ново измерение на понятието „отворен свят“ и буквално ни кара да забравим онези скучни и плоски занимания, които толкова често се появяват в подобни игри, претендиращи за разнообразие и свобода. И феновете оцениха това, продължавайки да купуват играта дълго след нейната премиера през пролетта на 2015 г. През последните 12 месеца The Witcher 3 се радва на подновен интерес и поради две нови събития - изненадващо успешния едноименен сериал на Netflix и порта на играта за Switch, който е истинско техническо чудо.
Rockstar е една от компаниите които не бързат със своите игри. Феновете обаче знаят, че когато излезе ново заглавие, то им гарантира стотици часове забавление и дългосрочна поддръжка. GTA V обаче надмина всички очаквания. Криминалната сага излезе още през 2013 г., но и до ден днешен редовно ще я откриете в класациите за най-продавани и играни заглавия. От една страна, GTA V се превърна в истински виртуален свят, в който милиони геймъри буквално могат да живеят ежедневно и правят почти всичко, което им хрумне - от дръзки банкови обири до изпълнени с адреналин състезания с коли. От друга страна, компанията успешно консолидира този уж хаотичен геймплей под формата на онлайн режима GTA Online. Rockstar го обновява редовно с ново съдържание, давайки на играчите непрекъснато нещо различно, заради което да останат. Компанията печели и луди пари от свързаните с това микротранзакции. Единствените губещи - ако има такива - са онези, които предпочитат сингълплейър съдържание.
11.11.11 - феновете добре помнят тази дата, посочена още в премиерния трейлър на The Elder Scrolls V: Skyrim. Шедьовър в пълния смисъл на думата, Skyrim те хваща за ръка и те отнася в един неустоим фентъзи свят на безгранични приключения. Да, играта няма нито най-добрата история, нито най-привлекателната бойна система, създавана някога. Но нещо в нейния свят те кара да се връщаш отново и отново, да прекарваш часове сред тучните есенни поляни и високите и заснежени планински хребети на Скайрим. Добавете към това няколко солидни пакета с адски много допълнително съдържание (Dawnguard, Hearthfire и Dragonborn), десетки полезни и шантави модове от запалената общност, версии за виртуална реалност и портове за половин дузина платформи чак до Switch, и получавате рецепта за дълготраен успех.
Макар и Borderlands 2 да не предлага кампания, характерна за класическите ролеви игри, тя ще погълне минимум 40 часа от свободното ви време. Липсата на съдържание не е нещо, от което човек може да се оплаче. Основната куест линия е доволно дълга и интересна, а второстепенните задачи буквално извират. Да не говорим, че елементът на изследване на света е доста по-здраво застъпен и навсякъде ви очакват различни тайни. Някои куестове дори могат да бъдат изпълнени по два различни начина и съответно - да ви донесат различни награди. Всичко това прави ко-оп шутъра популярен избор за геймърите от излизането му през 2012 г. Студиото Gearbox последва основната игра с два сезона на допълнително сингълплейър съдържание и поредица от пакети с нови карти и оръжия. Играта дори получи версия за PS Vita, която показа на какво е способна портативната конзола. Поредицата бе развита с още две игри, но в престижната класация на най-продаваните игри в Steam за 2019 г. отново място намери именно Borderlands 2.
Counter-Strike: Global Offensive (известна още като CS:GO или CSGO) е най-новата, четвърта част от поредицата Counter-Strike на Valve. Тя излeзe официално на 21 август 2012 г. и е налична за PC, Xbox 360, PlayStation 3, Mac и Linux. Проектирана е така, че да се хареса както на не толкова запалените геймъри, така и на професионалните играчи. Оръжията са балансирани, за да се направи подборът им по–интересен, така че играчите да използват повече оръжия, а не само типичните модели. През декември 2018 г. Valve премина към free-to-play модел, разчитайки на приходи от козметични предмети. Около тях се създаде истинска виртуална икономика, включваща дори залагания. Въпреки възрастта си, през 2018 г. и 2019 г. Counter-Strike: Global Offensive попада в "платинения" списък на най-печелившите игри в Steam.
Хитовият футбол с колички достигна 1 милион продадени копия през Steam още през 2015 г. Но това бе само началото. През май 2016 г. аркадното спортно заглавие влезе в историята, след като стана първата Хbox One-РС междуплатформена игра. Това означава, че геймъри от двете платформи могат да играят онлайн заедно помежду си. След това Rocket League стана най-сваляната PS4 игра за 2016 г. В края на 2017 г. сензацията вече имаше повече от 25 милиона регистрирани играчи. Това означава, че след последното подобно преброяване през ноември 2016 г., към аркадното спортно заглавие са се присъединили още 3 милиона души. Днес конкретно РС версията на Rocket League се играе от над 4 милиона души. Имайки предвид успеха на тази игра, ще бъде интересно да видим как ще се представи студиото Psyonix със следващото си заглавие.