Процесор: 2GHz
RAM: 1GB
Видеокарта: Външна с поне 128MB
Когато чуете описанието на FTL ще решите, че това е много хардкор игра - космическа стратегия в реално време с елементи на изследване. Отгоре на това - започвате отначало, ако загинете. Освен това, FTL всъщност е много подходяща за игра на лаптоп, а освен това може да бъде играна дори на iPad.
Оборудвате си кораба, наематe си екип и правите всичко възможно да не ви унищожат, докато предавате важно съобщение от единия край на галактиката до другия. Картинките от играта за съжаление не успяват да предадат геймплея достатъчно добре, тъй като виждате единствено ръбатата графика на кораба си, но не и заобикалящия го космос.
Но именно това прави FTL много подходяща за играене на обществено място - нищо на екрана ви няма да ви накара да се почувствате засрамен (и нищо няма да накара зяпачи да ви киснат над рамото, докато играете).
Процесор: двуядрен, 2GHz
RAM: 2GB
Видеокарта: съвместима с DirectX 9
Малко игри остават актуални толкова дълго, колкото Skyrim. Тя би трябвало да изглежда средновековна, но постоянните модове, които излизат за нея, я държат на сцената през последните 5 години. И предвид, че е толкова стара, слабичкият хардуер може да се справи с реалистичните и изисквания.
Ще върви съвсем гладко на процесорите Intel Core от последните години, а също може да се покара и на някои Atom/Pentium процесори. Ако лаптопът ви изобщо не струва, има дори мод, който още повече намалява изискванията от това, което позволява играта. Носи хитрото наименование Ultra Low Graphics Mod.
Ако случайно сте били затворени в кашон през последните няколко години - Skyrim е гигантска ролева игра с отворен свят, която спечели безброй награди „Игра на годината", когато излезе на пазара през 2011 г.
Процесор: двуядрен, 1,7GHz
RAM: 2GB
Видеокарта: Intel HD 3000 или нещо по-добро
Помните ли играта, която спечели милиони и милиони долари финансиране в Kickstarter, когато това не беше нещо традиционно? Това е Broken Age, която може да играете само с мишката и която е дело на един от създателите на Monkey Island, хит през 90-те.
Макар и да не успя самостоятелно да възвърне към живот жанра на класическите приключенски игри, тя е забавна история, която изобщо не е толкова влудяваща, колкото онези класики от 90-те, повечето от които е най-добре да бъдат гледани през чифт очила, оборудвани с розова носталгия. От дистанция.
Играете като мъжки и женски герой, превключвайки от единия на другия между различните нива. Няма да пускаме никакви спойлери, така че това е единственото, което можем да ви кажем засега.
Процесор: 1,7GHz
RAM: 512MB
Видеокарта: съвместима с DirectX 8.1
Може направо да се насочите към 2D игри, когато потърсите нещо, което да върви на особено скромен хардуер. Но все пак някога изискани 3D игри днес работят добре на лаптопи, които не са за игри. Source на Valve Corporation е енджин за триизмерни игри, който работи отлично с по-слаб хардуер, правейки класики като Half-Life 2 подходящи за модерните вградени видеокарти.
Ако ви играе не толкова ангажиращ екшън от първо лице като Half-Life 2, можете да пробвате фантастичните Portal и Portal 2. Те също са направени със Source и са невероятно идейни пъзел игри, вдъхновени от гравитационното оръжие в Half-Life 2. В Portal разполагате единствено с оръжие, което прави портални дупки в стените, а освен хитър и занимателен геймплей, ви очакват страхотно изградени истории с много хумор.
Процесор: Intel Pentium D
RAM: 2GB
Видеокарта: Intel HD
Лесно е да сбъркате Minecraft за нещо, което е ретро, но всъщност е много по-иновативна, отколкото някои хейтъри биха ви накарали да мислите. Не е само за деца. Опитайте я, може и да ви хареса.
Тази класика за изграждане на ваши собствени конструкции никога не е целяла да предизвика УАУ-ефект в публиката със своята дървена графика, но пък това я прави подходяща за множество устройства.
Minecraft е подходяща за лаптопи и поради още една причина - не е необходимо да сте изключително точни с курсора, което помага, ако вместо мишка използвате пада на компютъра.
Процесор: 1.6GHz
RAM: 2GB
Видеокарта: x1950 Pro, 7900 GT
Вземете някоя игра от 90-те, добавете roguelike гейминг, модерен генератор на случаен принцип на нива и няколко RPG елемента и ще получите Rogue Legacy. Това е една от най-зарибяващите инди игри на последните десетина години.
Играете като рицар, който се спуска директно в замък пълен с гадни неща. Когато умирате - умирате, след което се завръщате като един от наследниците на рицаря. Замъкът ще е различен, както ще е различен и класът на вашия герой. И докато се налага всеки път да започвате отначало, можете да отключвате бонуси, събирайки злато от ковчежетата в замъка.
Това е основата екста, която я отличава от истинска roguelike игра, при която ако умрете, все едно не сте играли изобщо.
Процесор: 2GHz
RAM: 1GB
Видеокарта: Nvidia HD 4450
Това е разцепваща малка игричка, в която се шляете наоколо в леко откачен, изпълнен с ужаси свят, откривайки и прибирайки консумативи, с които се опитвате да оцелеете ден за ден. Когато слънцето се скрие, от сенките се показват ужасни същества. Ако не съумеете да запалите огън сте свършени.
Трябва да ядете, за да бъдете здрави, като дори психическото ви здраве може да пострада, ако не намерите начини да се забавлявате.
Макар и да има някои нелоши визуални ефекти, това е предимно 2D игра, която лесно ще бъде подкарана на повечето слаби компютри.
Процесор: Intel Core 2 Duo
RAM: 2GB
Видеокарта: Intel HD 1000
Ако не се притеснявате от вероятността да се зарибите твърде много по някоя игра, Hearthstine е заглавие, което не трябва да пропускате. Тя е като класическата игра за битки с карти Magic: The Gathering, но много по-подходяща за бърза приятна игра.
Като повечето модерни „необвързващи" игри обаче, най-вероятно ще я поиграете малко повече от пет минути.
Освен всичко това тя е една от набиращите популярност игри за електронни спортове, така че ще можете да гледате хиляди клипове в интернет как разни хора я играят на професионално ниво.
Процесор: Intel Core 2 Duo
RAM: 2GB
Видеокарта: Intel HD
Дали Civilization е най-добрата игра за PC? Много от нас са прекарали десетки дни преминавайки през виртуалното пресъздаване на периодите в човечеството на Civilization, независимо дали сме го правили през 90-те години или миналата седмица. Civ 5 е малко по-спокойна от предишните игри от поредицата, но това я прави по-подходяща за убиване на 30 минути, вместо на 3 часа.
Ще работи на почти всеки процесор от Inter Core сериите от последните 5 години, но ако откриете, че вашият не би се справил с нея, не забравяйте, че съществува и Civilization IV. Макар и на сто години, играта все още работи добре и на Windows 10 през Steam.
Процесор: Intel Core 2 Duo
RAM: 2GB
Видеокарта: Intel HD 3000
ЕА получават много критики. Те са най-мразената компания в Америка през последните две години. Но въпреки това знаят как да привлекат играчи и това означава, че са се подсигурили игри като The Sims 4 да работят на почти всичко.
Играта дори си има режим "лаптоп", предвиден за системи, които изобщо не могат да се надяват да стигнат до началните кадри на The Witcher 3 например. The Sims 4 представлява стандартната за поредицата "игра на истински живот" - в която проектираш своите виртуални герои, строиш им дом и ги караш да работят, за да припечелват. Или даваш всичко от себе си, за да измъчваш своя виртуален слуга, заключвайки го в тоалетна, от която няма измъкване.
Други добри игри от EA, които вървят изненадващо добре на повечето лаптопи, включват Dead Space 1-2 и великото RPG Dragon Age: Origins.