Няма как да не започнем с истинска класика, към която доста хора се върнаха заради настоящата ситуация. И има защо – играта е позната на почти всеки, дори и да не е сред най-запалените геймъри. Не изисква свръхумения, за да играете тази версия на Counter Strike, и повечето трикове се усвояват доста бързо. Има голям избор от карти, макар че по-запознатите предпочитат няколко от най-популярните като Dust и Militia. Съвсем спокойно може да предизвикате повече хора на двубой, но трябва да имате едно наум – някои карти все пак налагат ограничение колко играчи могат да се включат. Но освен ако не сте наистина огромна компания, можете да си спретнете една първокласна олдскуул стрелба, преследване и игри на котка и мишка.
Или както е пълното име на играта – “PlayerUnknown’s Battlegrounds”. Можете да я цъкате и през смартфона, и на PC. Играта е съвсем класически “shooter”, в който целта ви е да останете живи колкото се може, по-дълго. Можете да играете сам срещу всички, да изберете опцията за дует или да се включите с цял отбор. Избирате карта, избирате в коя точка искате да кацнете и… екшънът започва. Ние лично препоръчваме да играете поне по двама, защото често има нужда от подкрепление и от някой, който да ви пази гърба. На една карта трябва да се съберат 100 човека, така че мелето обикновено е качествено и крайно динамично.
Red Dead Redemption 2 плени почитателите си с изпипаната си графика и интересен сюжет, който държи пред екрана часове наред (казваме го от личен опит). В тази онлайн версия имате възможността да правите почти всичко, но плюсът е, че можете да си извикате и компания, с която да отидете на лов, в салона или да организирате един светкавичен обир. Из света на Red Dead Online има разпръснати и разнообразни мисии за изпълнение, с които да напредвате и да ви държат нащрек. Играта предлага и предизвикателства като състезание с коне или дуел, на който да предизвикате някой опонент.
Невероятно много мултиплейъри са вдъхновени от Diablo, че няма да ни стигне един ден да изброим всичките. Diablo 3, подобно на Counter Strike 1.6, е доста стара игра, но динамичното й действие в така нареченото “Светилище“ все още ни кара да посегнем към нея, а графиката далеч не изглежда остаряла и старомодна. Вашата цел на терена на “Светилището“ е проста – трябва да го спасите от злите сили, които го обитават. В задачата си не сте сам, напротив, препоръчително е да си осигурите подкрепление, с което да се борите за общата кауза, да си разменяте необходими вещи или просто да знаете, че има някой съотборник наоколо. Третата игра от поредицата така и не успя да даде наистина качествено мулти на играчите, но за сметка на това да поцъкате с още трима души може да е доста забавно и динамично.
Fortnite отнася куп подигравки, че е инфантилна игра, подходяща по-скоро за подрастващи, но във времена на социална изолация нищо не пречи да опитате – подозираме, че ще ви хареса. Всъщност играта предлага едно безгрижно забавление, върху което не се налага да мислите много-много, не натоварва с тежки заплетени сюжети и не изисква виртуозни умения, за да се справяте. Fortnite предлага три варианта за игра, като най-интригуващ (и най-известен) е Battle Royale. Там могат да се включат до 100 играчи, които да цъкат самостоятелно, по двойки или в отбори от по три до пет човека. Задачата е простичка – да останете живи, докато картата се смалява все повече, за да ви затрудни максимално. Тук допълнителен плюс е, че за да пречите на враговете си и да опазите себе си и отбора, можете да строите различни структури и препятствия.
Още една легенда, към която с удоволствие ще се завърнем за убиване на времето. В един момент League of Legends е толкова известна, че я играят едновременно над 67 млн. души по света месечно. Стандартната карта е за петима срещу петима играчи, но има и вариант за трима срещу трима, а задачата е не само победа, обикновено чрез унищожаване на Нексуса, но и самоусъвършенстване. Започвате от нула и постепенно трупите опит, умения и предмети и заедно с вас приятелите ви се стремят към същото. Предупреждаваме, че като нищо можете да осъмнете с тази игра и после да се чудите как да станете, ако сте хоум-офис.
Както подсказва името, WoW Classics пресъздава оригиналната игра от 2004 г. и почти всичко от първоизточника е пренесено много точно в новата версия. Отново можете да избирате героя си сред осем основни раси от Света на Warcraft и да решите дали да се включите в Алианса, или в Ордата. В тази вселена имате удивителна свобода да избирате какъв герой да бъдете и накъде да се развивате, а най-хубавото е, че можете да общувате с почти всеки, който срещнете по пътя си. Играта с приятели пък е още по-приятна, защото действията в екип ще ви направят още по-сплотен отбор.