Очакванията за сериала The Alienist нямаше как да бъдат ниски. Продукцията на TNT имаше два солидни коза – любопитна история, базирана на книга, и солиден актьорски състав. В него място намериха имена, които човек би очаквал да види в голяма холивудска продукция, а не по телевизията.
Даниел Брюл, Люк Евънс и Дакота Фанинг заформиха един по-скоро успешен триумвират от главни герои, вървящи по стъпките на сериен убиец на проституиращи момчета в края на XIX-ти век. Да, и този сериал заложи на една тема табу и в 10-те си епизода даде на зрителите доста смущаващи кадри и намеци, макар и далеч от визуалните подробности, които виждаме в Game of Thrones например.
В The Alienist всичко беше по-скоро намекнато - сцените с насилие бяха загатвани на зрителя, а явно му бяха показвани само последствията. 2018-а е, публиката все още иска кръв и телевизията я дава.
Зрителите искат и качествени мистерии, а сценаристите на The Alienist се постараха да изградят една солидна такава около самоличността на мистериозния убиец на деца. Психиатърът д-р Крайслър (Брюл), художникът Джон Муур (Евънс) и секретарката Сара Хауърд (Фанинг) трябваше да преминат през лични драми, нападения, унижения и часове на догадки, само за да успеят да изградят някакъв профил на човека, криещ се в сенките с добре наточено острие.
В 10-те си епизода сериалът неколкократно залъгваше героите (и самия зрител) с фалшиви следи и потенциални заподозрени.
Тъкмо се разочароваш, че разкритието е дошло твърде рано и изниква поредният труп. И така чак до предпоследния епизод, когато странният разследващ екип на Крайслър се сдоби с името на убиеца. Оттам нататък оставаха само довършителните елементи, които да сложат край на историята.
Последният епизод може да бъде похвален за това, че даде задоволителен край на всички сюжетни нишки – от неизбежния сблъсък с убиеца на деца, пред разкриване на личните тайни на Крайслър и Сара, та дори до разрешаване на сякаш излишния любовен конфликт, който мъчеше един от поддържащите персонажи.
След като 8-и епизод донесе най-драматичния момент в сериала с една неочаквана смърт (сърцата ни още се свиват като се сетим...), то краят на сезона дава и може би най-страховитата сцена досега – с прикрития в мрака и висящ от тръбите по тавана убиец. Чудесна препратка към леките намеци, че в него има нещо нечовешко, които се появяваха на различни места в предните епизоди. Но, да, в изверг, който изкормя деца, определено има нещо чудовищно.
Това, което последният епизод няма да направи, е да промени мнението ви за играта на актьорите.
Дакота Фанинг продължава да е все така изненадващо дразнеща на екран, но образът й на младата жена, опитваща се да се докаже в един мъжки свят, просто беше задължителен във времената, в които живеем. На Фанинг й липсва химия на екран както с Даниел Брюл, така и с Люк Евънс, които са доста по-убедителни в ролите си.
Евънс като добродушния и праведен Джон, който се опитва да постъпи правилно, но често се оказва безполезен в най-важните моменти; Брюл като психиатъра, измъчван от свои собствени тегоби, пречупващ се понякога от завладяващото го безсилие – когато губи това, което най-накрая е започнал да цени, и когато не успява да разбере мотива, който така упорито се е опитвал да анализира и осмисли.
Поддържащият актьорски състав варира от напълно забравим до напълно приличен. Ако сте гледали дори един епизод, вече го знаете. Появата на култовия Майкъл Айрънсайд в ролята на магната Джей Пи Морган в няколко епизода беше приятна изненада. Дейвид Уилмот от своя страна се справи наистина добре като второстепенния антагонист капитан Конър, който от един момент нататък имаш напълно основателна причина да ненавиждаш.
Но ето, че първият сезон свърши, а съдбата на The Alienist оттук нататък е под въпрос. TNT все още не са обявили, че ще има втори сезон. Възможно е това решение да зависи и от това как епизодите ще се представят в Netflix, където сериалът ще се появи през април.
Рейтингите на епизодите при оригиналните им излъчвания не бяха лоши – в действителност най-малко гледан беше премиерният епизод, последва рязък скок, а сериалът държеше прилично ниво до края си. Финалният епизод е най-гледаният с изключение на втория, т.е. може би The Alienist се е сдобил с достатъчно почитатели, че да бъде продължен. Да, той не отговори на грандиозните очаквания, които може би зрителите са имали, но се оказа напълно приличен и достатъчно интересен сериал, който си струва да се следи.
А да изгледаш финалния епизод от сезона на приличен сериал е едновременно удовлетворяващо, но и някак тягостно чувство. Трябва да се сбогуваш с героите, към които в някаква степен си се привързал през последните 10 епизода. Въпреки слабостите на The Alienist, неговите герои (поне някои от тях) ти стават симпатични и с удоволствие бихме ги гледали поне още един сезон.