“Ало, ало! Тук е нощен ястреб. Чувате ли ме?" - тази култова реплика няма как да не бъде разпозната, а сцените с Рене и мадам Едит, докато се свързват с Лондон, няма как да не ви разсмеят. Британският сериал, който иронизира Втората световна война и френската съпротива, преди няколко години караше българските зрители да се смеят с глас. Приключенията на Рене Артоа, по-диви и от успехите му с жените (и лейтенант Грюбер), си заслужава да се припомнят.
Сериалът е класика за вече две поколения. Историите на шестимата приятели от Ню Йорк, които всеки ден намират по няколко свободни часа, за да пият кафе и се борят с предизвикателствата на живота, продължават да са актуални и до днес. “Приятели” отдавна прескочи границите за телевизионно шоу и вече е неделима част от поп-културата. Много от сцените и репликите се помнят наизуст, а приготвянето на нещо за хапване и пускане на някои от епизодите се е превърнало в традиция за феновете.
Най-известното телевизионно семейство на 80-те и 90-те години няма как да ви отегчи. С проблемите си винаги недоволният от живота продавач на обувки Ал Бънди, неговата мързелива, но хитра съпруга Пеги, красивата им и глупава дъщеря Кели и синът им Бъд, който е вечният неудачник, ще ви оставят с впечатлението, че вашият собствен живот не може да е по-подреден и прекрасен.
Работното ежедневие на Дейвид Брент и неговия екип са сигурна доза смях, ако през деня не ви се е случвало нещо интересно. Винаги е забавно да гледаме кариериста-социопат, който се брани от невидими врагове и налага абсурдни концепции, както и искрите между Джим и Пам, които биха разнежили и най-върлия циник. Както и още шепа идиоти, всеки автентичен, странен и интересен. Ако ви се смее до спазми и понасяте груби шеги, това е вашият сериал.
Дали ще си пуснете някои от епизодите на “Двама мъже и половина”, или случайно ще го хването по някой от телевизионните канали - няма значение. Този сериал може да се гледа винаги и по-всяко време, като уточняваме, че става въпрос за сезоните с Чарли Шийн, а не за тези с Аштън Къчър. Скечовете с чичо Чарли, Джейк и Алън са винаги са забавни. Ако ви се търси нещо за разпускане, историята за богатия плейбой, в чиято къща се натрапва неговият брат-неудачник, е чудесен избор.
"Да си нърд е новото секси" е ценният урок от този хит. Забавното съжителство на физиците Шелдън и Ленърд и приятелството им с тяхната красива съседка Пени ще ви помогнат да избягате от реалността за няколко часа. А приятна изненада в епизодите са и известните имена, които се появиха в малки роли - Илон Мъск, Стивън Хокинг, Бил Гейтс, Стан Лий... Със своите 279 епизода "Теория за Големия взрив" е дългосрочен източник на приятни емоции.
През последните 30 години светът се влюби в семейство Симпсън. И през тези десетилетия милиони хора са сядали пред телевизора, за да гледат отново и отново любимите си герои от Спринфийлд. Сериалът е най-дълголетната американска ситуационна комедия, най-дълголетното американско анимационно предаване и американска праймтайм забавна програма с най-много сезони. За тези рекорди има само една обяснима причина - неостаряващият хумор (и необяснимото проракуване на събития от бъдещето...).
Няма да се уморим и от историите на Тед, преди да срещне бъдещата г-жа Мосби, които продължават цели 9 сезона. Въпреки разочароващия си финал, който хвърли сянка върху цялото шоу, зрителите се влюбиха в Тед, Барни, Робин, Лили и Маршъл и техните проблеми - най-вече от любовно естество, които редовно имаха забавен обрат.
BoJack Horseman на стрийминг платформата Netflix е анимация за възрастни, която осмива холивудския начин на живот, като някои от шегите за известните личности са толкова завоалирани, че трябва да гледате епизодите отново, за да ги хванете. Комедията на сериала не се изчерпва само с популярните имена на индустрията, а разиграва и почти всички филмови клишета, някои от които могат да се изпуснат при първото гледане. И междувременно се задават някои прозорливи въпроси за човешкото съществуване, родени в главата на анимационен кон.
В сериала на HBO сценаристът Лари Дейвид играе една донякъде измислена версия на самия себе си. Той е пишещ човек в непрекъснат вътрешен конфликт. От една страна иска да създава сценарии, но в същото време не желае да има нещо общо със света на шоубизнеса. И докато се разкъсва между различните възможности, не прави нищо. В същото време успява да дразни и себе си, и хората, които го познават. Поредицата, продължила две десетилетия, поглежда по ироничен начин на градската действителност и американската мечта, а Лари Дейвид успява да се превърне в символа на домашната карантина.
Arrested Development е сред най-интересните ситкоми и то не само заради пъстрото семейство Блут, което е в центъра на историята, а и заради абсурдите, родени в сюжета. Развитието е нещо, което убягва на семейството, но неизчерпаемите им опити да го постигнат са наистина забавни. Историята започва с Джордж Блут-старши (Джефри Тамбор), който отива в затвора заради измама, а неговият син Майкъл (Джейсън Бейтман) трябва да поеме грижата за бизнеса и за разглезеното си семейство. Опитва се да ги научи на традиционни ценности, но задачата не е никак лесна.
Картман, Кени, Кайл и Стан носят сарказъм с пълни шепи, ако може да погледнете от ироничната страна на църквата, Христос, сциентолозите, семейните празници и холивудските знаменитости... и изобщо всичко. Шегите в анимацията не са цензурирани, епизодите не са подходящи за деца, а South Park в крайна сметка е препоръчителна за телевизионен маратон отново и отново, стига да не приемате острия хумор искрено и лично.