Това са сериали, които в разказването на историите си залагат на мозъка на зрителите също толкова, колкото и на актьорската игра и сценария. И един от най-култовите със сигурност е...
Dark
Има фантастични сериали, които се заиграват с идеята за пътуване във времето. Има други, които влагат в пътуването във времето някакъв философски смисъл. Има го обаче и Dark. Ако има награда за най-сложен сериал, именно това немско шоу на Netflix ще я грабне. И все пак ако човек успее да влезе в историята, ще открие, че тя е просто пристрастяваща.
Всичко започва с едно младежко неподчинение и посещение на местна пещера, а след това едно малко момче изчезва безследно, само за да се върне над 30 години назад във времето. Изведнъж спокойният германски град ще се превърне в арена на битката между различни враждуващи фракции, които се борят за надмощие през годините в рамките на един век. Наистина, за да разберете Dark, трябва да го изгледате. Едно е сигурно - няма да съжалявате.
Именно този британски фантастичен сериал за мрачното бъдеще на взаимодействието между технологии и хора отвори широко вратата за всички антологии, които последваха след това. Тук всеки епизод разказва различна история от бъдещето на човечеството, в което технологиите оказват своето мрачно влияние върху обществото и живота на обикновените хора - от анимационни политици популисти, манипулиращи нацията, до това как следенето онлайн може да излезе извън всякакъв контрол.
Този сериал на BBC и HBO е само един сезон от шест епизода, но въпреки това беше едно от най-добрите неща, появили се на екран през миналата година. Той разглежда онзи въпрос, който вероятно всеки от нас си е задавал някога - как ще се промени светът в следващите десетилетия? И отговаря по един плашещо правдив начин - в обществен план, международен, технологичен и т.н. И всичко това се предава през погледа на едно семейство от Манчестър. Внимавайте обаче, защото усещането може да бъде толкова реалистично, че след 1-2 епизода Years and Years да ви дойде малко нанагорно и да имате нужда от едно питие.
Много малко сериали могат да се сравнят с великолепието на Westworld (особено в първия му сезон). Шоуто бърка дълбоко в мозъците на зрителите, карайки ги да се замислят върху редица теми за свободата, за разрушителната сила на човека, лишен от чувството си за отговорност, за това как сме склонни да създадем нови роби в лицето на роботите и как тези роби могат да се превърнат изведнъж в наши господари.
Самият сериал разглежда един модернистичен увеселителен парк от бъдещето, в който роботите са неотличими от хората, а човеците могат да се разхождат безнаказано сред тях, убивайки, малтретирайки и изнасилвайки. Поне докато роботите не решат, че е време това да спре.
Един сериал обаче беше преди всички останали - Twin Peaks. Тази творба на Дейвид Линч отвори вратата за "странното" в телевизията, задавайки един голям въпрос: "Кой уби Лора Палмър?" Сериалът и до днес е любим на мнозина верни последователи на режисьора и неговите странности.
Twin Peaks иначе разказва за убийството на местно момиче в забутания американски град Туин Пийкс (население 51 201 души). Да разследва ситуацията пристига агентът на ФБР Дейл Купър, който заедно с помощта на местния шериф се впуска в мистерията, която ще ги отведе далеч отвъд границите на нормалното. Красиви жени, опасни мъже, още по-опасни странни създания и наистина великолепен черешов пай - това е рецептата за сериал, който ще ви държи в напрежение с дни наред.
Друго безспорно култово заглавие сред фантастичните сериали, Fringe изследва границите на странното и откаченото, паралелните вселени и доколко човешката жажда за знание може да бъде опасна. Самата история разказва за агента на ФБР Оливия Дънам, която се сблъсква в едно свое разследване с необясним момент на т.нар. "крайна наука". За да разтълкува случващото се, тя трябва да се консултира с Уолтър Бишъп - учен, който е нещо средно между Айнщайн и Франкенщайн. Той и неговият сън Питър ще помогнат на агент Дънам в разрешаването на редица необясними случаи, докато заедно потъват в една още по-голяма и по-странна мистерия. Ако сте фенове на "Досиетата Х" и "Зоната на здрача", Fringe е перфектното попадение за вас.
Анархизъм във времето на технологичния прогрес и големите банки - Mr. Robot не е сериал за всеки вкус, но никой не може да отрече неговата гениалност. Рами Малек и Крисчън Слейтър правят страхотно изпълнение, докато представят един нихилистичен, мрачен поглед върху съвременния свят, в който всичко може да бъде сведено до нули и единици. В центъра на историята е Елиът - служител на малка компания за киберсигурност, страдащ от рядко заболяване, свързано с разстройство на личността. Така в един момент с него се свързва мистериозен социален-анархист, известен само като Г-н Робот, за да изпълни голямата му цел - тотален срив на сегашния консуматорски свят и неговите големи корпорации, начело с вездесъщата Е-Корп. Въобще един съвременен "Боен клуб" с всичките му положителни моменти.
Странен, загадъчен, на моменти дори неразбираем - The Leftovers беше един от наистина любопитните сериали, който може да те остави пълен с въпроси, докато го гледаш. Залагайки на системата на многото въпроси без отговор (поне в началото), това шоу на HBO малко по малко може да те привлече към себе си, карайки те да гледаш още един епизод, и още един епизод, и още един епизод.
Историята разказва за събитията след "голямото изчезване" - 2% от населението на света в един миг просто изчезва - без следа и без идея къде може да са отишли. Година след това светът скърби, а шериф Кевин Гарви от малкия град Мейпълтън, щата Ню Йорк, се опитва да върне нещата в градчето и в живота си обратно в релси, докато всички наоколо (и той включително) се борят с усещането за загуба на контрол. А междувременно сектата на Грешните отломки събира все повече последователи, без да има някой наоколо, който да разбира каква е мисията им.
Въобще това е сериал, който трябва да гледаш, за да можеш да си обясниш. И все пак усещането от него е интересно.
С паралелни реалности и постоянно наслагване на мистериозност и необяснимост, за кратко време сериалът на Netflix успя да се сдобие със сериозна маса от фенове по целия свят, които дори спасиха шоуто от преждевременно прекратяване. Самият сериал проследява историята на Прери - тя се завръща в дома си, след като преди точно 7 години е изчезнала безследно. Но не просто се е завърнала, тя е променена. Преди да изчезне, Прери е сляпо и свито момиче, но завърналата се млада жена може да вижда перфектно и е меко казано особена. И макар да твърди, че не помни абсолютно нищо, очевидно крие сериозна тайна. Нещата се заплитат още повече, когато започва да събира около себе си група от коренно различни помежду си аутсайдери и да ги обучава за една важна мисия.
Представете си, че притежавате специфична телепатична връзка с всички хора по света, които са се родили в същия момент, когато и вие. Че можете да виждате света около тях, да виждате тях самите и да влизате в кожата им (когато трябва). Би било страхотно. Това е основната идея и на сериала Sense8, който проследява именно такъв един клъстър от хора, имащи такава връзка помежду си.
И всичко за тях би било супер, ако не ги преследваше мощна и безскрупулна организация, чиято цел е да овладее силите им. Сериалът има 2 сезона и се прие изключително положително сред голяма част от зрителите. И все пак ако политическата коректност и мултикултурността не ви понасят особено добре, по-добре прескочете към следващото предложение.
Когато става въпрос за объркващи мистерии, които да ти напълнят главата с въпроси без отговор, Lost е сред топ попаденията. Историята за самолета, който катастрофира край един изключително необичаен остров, вече е накарала стотици зрители да чертаят сложни обяснения, теории и диаграми, за да вникнат в идеята на сценаристите. Да не говорим за последния сезон, относно който все още съществуват дискусии за това какво значи всъщност този край. Lost е сериал, който просто трябва да се гледа, ако сте фенове на фантастиката.