Бейзбол/Софтбол
Предложението: 6 мъжки и 6 женски отбора, общо 234 участници.
Фаворитите: В бейзбола Куба спечели 12 от последните 16 световни първенства. САЩ триумфираха през 2007 и 2009 г. при мъжете и през 2004 и 2006 г. при жените. Холандия е последният победител на Световната купа по бейзбол. Японският тим по софтбол грабна титлата в последните четири първенства на планетата.
Нашите шансове: Макар че бейзболът набира популярност у нас през последните години, националният отбор е на 56-то място в световната ранглиста и е без реални шансове да се класира за олимпийския турнир. Жените ни също са далеч от елита в софтбола.
Предложението: Два комплекта медали в ката /по 10 мъже и жени/ и 6 комплекта медали в кумите /по 30 мъже и жени/.
Фаворитите: Япония е родината на карате и това казва всичко. Много силни са руската и бразилската школа. Проблемът е в разцеплението - съществуват няколко световни федерации със собствени правила и амбиции.
Нашите шансове: България е сред фаворитите на всяко голямо първенство, без значение от коя федерация е организирано.
Предложението: Два комплекта медали в шортборда /по 20 мъже и жени/.
Фаворитите: Австралия, Нова Зеландия, ЮАР, Перу, Япония, Аржентина, Бразилия и останалите държави с океанско крайбрежие.
Нашите шансове: Първият шампионат по така наречения хавайски сърф у нас се проведе през 2006 г. в Ахтопол. Нивото обаче е любителско.
Предложението: Четири комплекта медали /по 40 мъже и жени/.
Фаворитите: Представителите на САЩ, Великобритания, Япония, Бразилия.
Нашите шансове: Доста младежи са увлечени по скейта, състезания се провеждаха още по времето на комунизма. България обаче определено не е сред световните сили.
Предложението: Два комплекта медали /по 2 мъже и жени/.
Фаворитите: европейските страни, Китай, Южна Корея, Канада.
Нашите шансове: Този спорт е с традиции у нас и привлича солиден интерес. Надеждата ни за игрите в Токио се казва Петър Иванов, който тази година стана европейски шампион за юноши в дисциплината боулдър.