Оказва се, че когато става дума за замърсяването на моретата, не трябва да си представяме единствено снимките на притиснати между пластмасови отпадъци костенурки. Не по-малко страшно е замърсяването, което причиняваме с ежедневните си дейности - крайбрежните води се пренасищат с храна от изкуствените торове, които през реките се вливат в моето, от перилните препарати, от отпадни продукти на животински ферми и непречистените битови и промишлени води от селата и градовете.
Снимка: The Venture
Sea Harmony - варненска компания с мисия, цел и иновативна идея, която ще се бори за един милион долара на финала на международния конкурс The Venture.
Проектът им се казва Pisa Reef. Представете си една висока жилищна сграда, в която всеки има своето място и максимално добри условия за живот
Снимка: Sea Harmony
Снимка: Sea Harmony
Еколог по призвание и професия, Арман Саркисян е мениджър на Sea Harmony и влага енергията си в това да обърне негативните процеси.
Снимка: Sea Harmony
Екипът на Sea Harmony, ръководен от Арман, решава да опита различен подход и успява да създаде нов модел на изкуствен риф - „кула", която е закрепена с котва за морското дъно, така че да не затиска твърде голяма част от него и подвижна горна част, която е ефирна и не се превръща в монолитно и непропускливо тяло, за разлика от повечето досегашни рифове.
Снимка: Sea Harmony
Съотношението между площа на затиснатото дъно и горната част на структурата е 1 към 80. Така по фината част на структурата могат да се закрепят миди и докато се хранят, да създават условия за живот на много други същества.