Въоръжените мъже нахлуват в къщата на Дж. Ф. малко след 22:00 часа на 6 декември. Извличат възрастния му баща, наръгват го с мачете, а след това изгарят тялото с бензин.
Убитият мъж е на 76 години и е от Църквата на адвентистите от седмия ден. Заедно с него в същата нощ и през следващите дни в бедняшкия квартал "Сите Солей" в Порт-о-Перес - столицата на Хаити - загиват още най-малко 183 души, от които поне 127 са пенсионери.
Клането предизвика огромна обществена реакция в Хаити, където престъпността е една от най-високите в света.
Местните хора са възмутени от мащабите и бруталността на атаката, насочена спрямо старите хора в квартала. Зад нападението стои един от местните гангстери - Монел Феликс, известен още като Миканор Алтес или "Крал Микано", лидер на една от групировките, контролиращи "Сите Солей".
Според местните медии клането е отмъщението на гангстера срещу местните вуду старейшини, които според него са урочасали сина му да се разболее и да умре.
Смята се, че Микано се консултирал с друг вуду магьосник за заболяването на детето си, като получил отговор, че върху детето е било поставено заклинание от местни вуду магове.
За гангстера тези твърдения са достатъчни, за да наложи смъртна присъда върху всеки, за когото има дори и малки подозрения, че се занимава с вуду. Което в Хаити не е малък брой хора...
Смята се, че поне 50% от общо 5-милионното население на страната по един или друг начин практикува вуду, често като допълнение към други религии като християнство.
Това обаче създава и множество мишени за Микано и хората му.
Чистката започва на 6 декември и продължава още няколко дни. Въоръжени с ножове и пистолети мъже обикалят улиците на квартала и извличат набелязаните жертви.
Улиците са изцапани с кръв. Безжизнени тела лежат по земята, а от много от тях са останали само димящи останки. Някои къщи също са запалени. В продължение на дни наоколо се чуват писъци.
Сред жертвите има и младежи, които са се опитали да спасят близки и приятели, попаднали в капана на хаоса. Според някои местни организации бройката от 184 жертви едва ли е точна, като става въпрос за много повече убити.
Бившият районен кмет на "Сите Солей" Езайе Бошар изчислява, че броят на жертвите от клането е достигнал 300. По думите му убийствата са продължили и след уикенда, като много тела са били изхвърлени в морето.
Според него само във вторник и сряда - 10 и 11 декември, са били убити по около 50 души, обвинени от Микано този път не във вещерство, а в това, че са издали на медиите какво се случва в квартала.
"Сите Солей" - квартал в северните покрайнини на Порт-о-Пренс, още от десетилетия насам има мрачна репутация.
По време на режима на Франсоа Дювалие, познат с прозвището Папа Док, мястото е дом на един от затворите на диктатора, където се изтезават противниците му.
Впоследствие кварталът се превръща в място на бедност, където живеят над 300 хил. души. Там къщите са сглобени с подръчни материали, улиците са малки, тесни и неасфалтирани, а канализация липсва.
Предвид слабото правителство на Хаити, единствената реална власт в квартала са бандите като тази на "Крал Микано".
Сегашният изблик на насилие обаче може да принуди правителството на Аликс Дидие Филс-Айме да предприеме мерки за справяне с проблема.
Той вече публикува изявление, в което осъжда "отвратителното клане" и нарежда разследване върху събитията, но според мнозина това е недостатъчно и ще трябва да се намеси армията, за да се реши този въпрос веднъж и завинаги.
Според данните на ООН от началото на годината до началото на декември в Хаити има регистрирани над 5000 убийства, докато повече от 700 хиляди души са били принудени да напуснат домовете си заради насилието.
Тази ескалация идва въпреки Многонационална мисия за подкрепа на сигурността - операция, подкрепена от ООН и САЩ, при която в Хаити бяха изпратени множество чуждестранни полицейски сили, за да помогнат с налагането на реда там.
Местни правозащитни организации критикуват правителството на Филс-Айме заради липсата на реални действия за борба срещу престъпността, както и че не са направени опити официалната власт да си върне контрола над управляваните от гангстерите райони на Хаити.
През 2025 г. Съветът за сигурност на ООН ще реши дали да трансформира Многонационалната мисия за подкрепа на сигурността в пълноправна мисия на ООН.
Междувременно жителите на "Сите Солей" искат международната общественост и местните власти да се намесят незабавно.
"Имаме нужда от повече от голи думи. Искаме конкретни действия, които да върнат спокойствието ни. Нямаме къде да спим, нямаме какво да ядем. Всичко, което имахме, беше унищожено", споделя Е. Д. - един от оцелелите след клането в квартала.
Той и останалите местни от "Сите Солей" вече са видели как изглежда Адът на Земята и иска всичко това да приключи.